Gebelik ve Kalp Hastalıkları

Gebelik ve Kalp Hastalıkları

Kardiyolog, sağlık geçmişinizi gözden geçirecek, fiziksel bir muayene yapacak ve kalp fonksiyonunuzu ve durumunuzun ciddiyetini ve derecesini kontrol etmek için teşhis testleri isteyecektir. Test sonuçlarını inceledikten sonra, kardiyolog sizinle hamile olmanızın ne kadar güvenli olduğu ve hamilelik sırasında komplikasyonlar ve sizin ve bebeğiniz için olası kısa ve uzun vadeli riskler hakkında konuşacaktır. Kardiyolog, hamilelikten önce ihtiyaç duyabileceğiniz herhangi bir ilaç veya diğer tedavileri size söyleyebilir.

Gerekirse ilaç dozajlarınızın değiştirilebilmesi için tüm ilaçlarınızı (kalp ilaçları ve rutin olarak aldığınız reçetesiz satılan ilaçlar da dahil) doktorunuzla görüştüğünüzden emin olun. Hamilelik sırasında alınması daha güvenli olanları almak için ilaçları değiştirmeniz gerekebilir.

Hamileliğe hazırlanarak ve hamilelik sırasında kardiyoloğunuzla düzenli olarak takip ederek, kalp rahatsızlığı olan kadınların çoğu güvenle hamile kalabilir ve sağlıklı bir bebeğe sahip olabilir.

Önceden Var Olan Kardiyovasküler Durumlar ve Gebelik

Konjenital kalp kusurları, çocuk doğurma çağındaki kadınları etkileyen en yaygın kalp problemleridir. Bunlar arasında şant lezyonları, obstrüktif lezyonlar, kompleks lezyonlar ve siyanotik kalp hastalığı bulunur. Genel olarak, konjenital kalp kusurları olan kadınların çoğu, özellikle düzeltici ameliyatları olanlar, güvenle hamile kalabilirler. Bununla birlikte, hamileliğin sonucu ve komplikasyon riski, sahip olduğunuz kalp kusurunun türüne, belirtilerinizin ne kadar şiddetli olduğuna ve kalp kası fonksiyon bozukluğuna, kalp ritmi bozukluklarına veya ilgili akciğer hastalığına bağlı pulmoner hipertansiyona sahip olup olmadığınıza bağlıdır. Belirli kalp cerrahisi geçirmişseniz hamileliğiniz de etkilenebilir.

Detaylı bilgi ve randevu için biz sizi arayalım.


İlgili Makaleler


Dislipidemi (Lipit/Yağ Metabolizması Bozuklukları)

Dislipidemi (Lipit/Yağ Metabolizması Bozuklukları)

Metabolizma, vücudunuzun yediğiniz yiyeceklerden enerji elde etmek için kullandığı süreçtir. Yiyecekler proteinler, karbonhidratlar ve yağlardan oluşur. Sindirim sisteminizdeki (enzimler) kimyasallar, gıda parçalarını vücudunuzun yakıtı olan şeker ve asitlere ayırır. Vücudunuz bu yakıtı hemen kullanabilir veya enerjiyi vücut dokularınızda depolayabilir. Eğer bir metabolik bozukluk varsa bir şey bu süreçte yanlış gider.

Devamını Oku
Gebelik ve Kalp Hastalıkları

Gebelik ve Kalp Hastalıkları

Kardiyolog, sağlık geçmişinizi gözden geçirecek, fiziksel bir muayene yapacak ve kalp fonksiyonunuzu ve durumunuzun ciddiyetini ve derecesini kontrol etmek için teşhis testleri isteyecektir. Test sonuçlarını inceledikten sonra, kardiyolog sizinle hamile olmanızın ne kadar güvenli olduğu ve hamilelik sırasında komplikasyonlar ve sizin ve bebeğiniz için olası kısa ve uzun vadeli riskler hakkında konuşacaktır. 

Devamını Oku
Girişimsel Kardiyoloji (Balon/Stent)

Girişimsel Kardiyoloji (Balon/Stent)

Girişimsel kardiyologlar daralmış arterleri açan anjiyoplasti yaparlar. Uçlarında küçük bir balon bulunan kateter adı verilen uzun, ince bir tüp kullanırlar. Plakları arter duvarına yassılaştırmak veya sıkıştırmak için atardamardaki tıkanma bölgesinde balonu şişirirler.

Devamını Oku
Koroner Kalp Hastalığı

Koroner Kalp Hastalığı

Koroner kalp hastalığı, kalbinize kan, oksijen ve besin maddeleri (koroner arterler) sağlayan ana kan damarları hasar gördüğünde veya hastalandığında gelişir. Arterlerinizdeki kolesterol içeren birikintiler (plak) ve enflamasyon genellikle koroner arter hastalığını tetikler.

Devamını Oku
Kalp Yetmezliği

Kalp Yetmezliği

Konjestif kalp yetmezliği olarak da bilinen kalp yetmezliği, kalp kaslarınız olması gerektiği gibi kan pompalamadığında ortaya çıkar. Kalbinizdeki daralmış arterler (koroner arter hastalığı) veya yüksek tansiyon gibi belirli koşullar, kalbinizi yavaşça zayıf bırakır veya verimli bir şekilde pompalama yapamaz hale getirir.

Devamını Oku
Kalp Kapak Hastalıkları

Kalp Kapak Hastalıkları

Kalp kapak hastalıkları, kalp kapakların olması gerektiği gibi çalışmadığında ortaya çıkar. Kalp kapakçıklarınız, dört kalp odasının her birinin çıkışında bulunur ve kalbin içinden tek yönlü kan akışını sağlar. Dört kalp kapağı, kanın her zaman ileri yönde serbestçe akmasını ve geriye doğru sızıntı olmamasını sağlar.

Devamını Oku
HEMEN ARA
WHATSAPP