ÇOCUKLARDA EGZAMA 

 

Egzama Nedir? 

 

Daha sık egzama olarak bilinen atopik dermatit, yaygın bir cilt rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlık hafif olabilir veya cildin o kadar kuru olduğundan çatlar, kanar veya enfekte olur. Çocukların çoğu, çocukluk döneminde bir noktada kaşıntılı deri döküntüsü yaşar, egzama 10 çocuktan yaklaşık birinde gelişir.

Egzama nedenleri bilinmemektedir, ancak bazı gıdalar, mevsimsel veya çevresel alerjiler, stres, hormonlar ve hava gibi olabilecek genetik ve tetikleyici arasında bir kombinasyon olduğu düşünülmektedir.

Egzama teşhisi yanıltıcı olabilir çünkü her çocuk ciddiyet derecesinde değişkenlik gösterebilecek benzersiz bir semptom kombinasyonuna sahiptir ve kesin olarak teşhis için bir test yoktur.

Çocuğunuzun egzaması olduğundan şüpheleniyorsanız, çocuk doktorunuza danışın. Fiziksel bir muayene yapacaklar ve çocuğunuzun ortamında cilt tahrişine neden olabilecek şeyleri tanımlamanıza yardımcı olacaklar.

Egzama bulaşıcı değildir, bu nedenle egzama hastası bir çocuğu kreşten veya okuldan uzak tutmaya gerek yoktur.

Egzama Belirtileri

Egzama semptomları tipik olarak, yaşamın ilk birkaç ayında ve neredeyse her zaman bir çocuk 5 yaşına gelmeden önce ortaya çıkar. Egzama hastası olan çocukların yarısından fazlası, genç olduklarında daha fazla ortaya çıkacaktır.

2 ila 6 aylık yaşlarda egzamalı çocukların kaşıntılı, kuru, kırmızı cildi ve küçük yumruları olur. Bu egzama semptomları yanaklarında, alnında veya kafa derisinde görülebilir. Kollara, bacaklara ve gövdeye yayılabilir. Dirseklerinde, dizlerin arkasında, bilek ve ayak bileklerinin sırtında belirir.

Egzama belirtileri zamanla kötüleşir veya tam tersi düzelir. Birçok çocuk için 5 ya da 6 yaşında iyileşmeye başlar; Diğerleri ergenliğe ve erken yetişkinliğe dek sürebilir. Çoğu durumda, egzama remisyona girer ve semptomlar aylarca hatta yıllar boyunca tamamen kaybolabilir.

Egzama Nasıl Tedavi Edilir?

Bilinen egzama tedavisi yoktur. Bununla birlikte, çocuğunuzun doktoru, egzama tedavisinde yaygın olarak kullanılan kortizon ve steroid kremleri veya merhemler olarak da bilinen topikal bir kortikosteroid yazabilir. Bu egzama kremleri genellikle doğrudan etkilenen bölgeye günde iki kez uygulanır. Doktorunuzun önerdiği süre boyunca bu kortikosteroidleri kullanmaya devam edebilirsiniz. 

Bu kremler ve merhemler kuvvetlilik gösterebilir, bu nedenle başkasına yönelik topikal kortikosteroid uygulamayın.

Doktorunuz topikal steroid yerine steroidal olmayan ilaçlar önerebilir. Bunlar, kaşıntıyı kontrol etmeye yardımcı olmak için antihistaminleri veya ekzemalı çocuklarda sık görülen sekonder enfeksiyonları önlemek veya tedavi etmek için oral veya topikal bir antibiyotiği de reçete edebilir.

Egzama Konusunda Çocuğunuza Nasıl Yardım Edebilirsiniz?

  • Cildi kurutan sıcak duşlardan kaçının.
  • Banyo süresi boyunca ılık su ve yumuşak sabun kullanın.
  • Ciltlerini ovma veya havlu yerine hafifçe kurulayın.
  • Yün veya kaba dokuma malzemeler de dahil olmak üzere cildini tahriş edebilecek kumaşlardan kaçının.
  • Pamuk gibi nefes alan malzemeleri tercih edin.

Detaylı bilgi ve randevu için biz sizi arayalım.


İlgili Makaleler


Alerjik Bronşit

Alerjik Bronşit

Çocuk astımı yada diğer adıyla alerjik bronşit tekrarlayan öksürük, hırıltı, hışıltı ve nefes almada zorluk şikayetleri ile seyreder. Genellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı ataklar gelişir. Bu atakların tekrarlayıcı nitelikte olması, bronş gevşetici ilaçlarla şikayetlerin düzelmesi, ancak bir süre sonra tekrar atak gelişmesi söz konusu olur. Enfeksiyonlar harici sigara dumanı, küf/rutubet, kimyasal kokular ve hava kirliliği ile hastalık alevlenmesi görülebilir.

Devamını Oku
Çocuklarda Astım

Çocuklarda Astım

Astım, hava yollarının çeşitli uyaranlara artmış yanıtının söz konusu olduğu, tekrarlayıcı, kendiliğinden veya tedavi ile düzelebilen öksürük, hırıltı, hışıltı ve nefes darlığı gibi belirtilerinin görüldüğü bir hastalıktır.

Devamını Oku
Prematürite Bebek Takibi

Prematürite Bebek Takibi

Beklenilen zamanda ve normal doğum ağırlığı ile dünyaya gelen bebeklerde gelişim takibi nasıl önemliyse, prematüre bebeklerde de bir o kadar, hatta daha da fazla önemlidir.

Devamını Oku
Çocuk Alerjisi

Çocuk Alerjisi

Alerjiler, vücudun bağışıklık sistemini vücuda saldırıyormuş gibi zararsız maddelere tepki vermesini tetikleyen “alerjenler” olarak adlandırılan maddelere verdiği reaksiyondan kaynaklanır. Alerjiler ve astım sıklıkla çocuklukta başlar ve yaşam boyu devam eder. Her ikisi de iyileştirilemese de, özenli bir tedavi ile genellikle kontrol altında tutulabilir. 

Devamını Oku
Çocuklarda Egzama

Çocuklarda Egzama

Daha sık egzama olarak bilinen atopik dermatit, yaygın bir cilt rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlık hafif olabilir veya cildin o kadar kuru olduğundan çatlar, kanar veya enfekte olur. Çocukların çoğu, çocukluk döneminde bir noktada kaşıntılı deri döküntüsü yaşar, egzama 10 çocuktan yaklaşık birinde gelişir.

Devamını Oku
Gelişim Bozuklukları

Gelişim Bozuklukları

Çocuklarda yaşa bağlı gelişim oldukça büyük önem taşımaktadır. Boyu ile kilosunun yaşına bağlı olarak gelişmesi gereken değerler aralığında seyretmesi gerekmektedir. Aynı şekilde sosyal ve duygusal becerilerinin de yaşı ile orantılı olması gerekir. Çocuk gelişimi yalnızca fiziksel değildir, zihinsel gelişimi de büyük önem taşımaktadır. 

Devamını Oku
Çocuklarda Alt ve Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları

Çocuklarda Alt ve Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları

Halk arasında soğuk algınlığı olarak adlandırılan üst solunum yolları özellikle yaşı küçük olan çocuklarda sıklıkla görülür. Soğuk algınlığına neden olan etmen ise 200’den fazla virüstür. Çocuklar genellikle bir yıl içinde 5 ile 8 arasında bir sıklıkla üst solunum yolu enfeksiyonu geçirirler.

Devamını Oku
Çocuklarda Yüksek Ateş

Çocuklarda Yüksek Ateş

Ateş çocuklarda sıklıkla görülen ve ebeveynleri endişelendiren bir durumdur. Ateş bir hastalık değil, hastalık belirtisidir. Ateş düştüğünde hastalık geçmiş sayılmaz ve tedavi hastalık tamamen geçene kadar devam etmelidir. 

Devamını Oku
Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu

Çocuklarda en sık görülen hastalıklardan bir tanesi de idrar yolları enfeksiyonlarıdır. Böbrekler yeni gelişmekte oldukları için özellikle küçük yaştaki çocuklarda idrar yolları enfeksiyonları tehlikeli olabilmektedir. Bu nedenle ailelerin çocuklarının yaşadığı rahatsızlığa önem göstermeleri gerekmektedir. 

Devamını Oku
Çocuklarda İshal ve Gasrtoenterit

Çocuklarda İshal ve Gasrtoenterit

İshal çocuklarda sıklıkla görülen bir rahatsızlık olduğu için anne ve babalar, çocuklarını ishalden nasıl koruyacaklarını merak ediyorlar. Aşağıda yazdığımız önerileri okuyarak siz de çocuğunuzu ishalden koruyabilirsiniz.

Devamını Oku
HEMEN ARA
WHATSAPP