Çocuklarda Alt ve Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları

Çocuklarda Alt ve Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları

Halk arasında soğuk algınlığı olarak adlandırılan üst solunum yolları özellikle yaşı küçük olan çocuklarda sıklıkla görülür. Soğuk algınlığına neden olan etmen ise 200’den fazla virüstür. Çocuklar genellikle bir yıl içinde 5 ile 8 arasında bir sıklıkla üst solunum yolu enfeksiyonu geçirirler. Yaş ilerledikçe yıl içinde geçirilen üst solunum yolları enfeksiyonları azalır ve genellikle 6 yaşından itibaren yılda 2 ile 4 sıklığa kadar düşer. 

Üst solunum yolları tüm bu nedenlerle aileler tarafından merak edilir. Üst solunum yolları nedir?belirtileri nelerdir? Tedavi yöntemleri nedir? gibi sorular aileleri meşgul ederken Ekol KBB Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü olarak sorularınızı yanıtlamaya çalıştık. 

Alt ve Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu Nedir?

Üst solunum yolları enfeksiyonları yaz ve bahar aylarından ziyade kış ve sonbahar mevsimlerinde görülür. Soğuyan hava ile çocukların enfeksiyona maruz kalma olasılıkları artar. Okul ve sosyal çevre virüse maruz kalma olasılığını artırır. Burun mukozasının kuru olduğu zamanlarda virüsün yayılma olasılığı da artar. Bu nedenle nemli havalarda üst solum yolları enfeksiyonları daha az görülür.  

Üst solunum yolları virüs alındıktan 1 ile 3 gün arasında semptomlarını göstermeye başlar. 1 ile 2 hafta arasında sürebilen bu enfeksiyonların süresi, çocuğun bağışıklıık sisteine ve aldığı virüse göre değişebilmektedir. 

Enfeksiyon kendisini bebeklerde ateş, uyumada zorluk, huzursuzluk hissi ve burun tıkanıklığı ile gösterirken, bazı durumlarda kusma ve ishale de yol açabilir. Yaşı daha büyük çocuklarda ise, halsizlik, hapşırık, geniz akıntısı, burun akıntısı ve burun tıkanıklığı şeklinde kendisini gösterebilir. 
Üst solunum yolları bulaşıcı bir hastalıktır. Hapşırık ve öksürük şeklinde bulaşabilmektedir. Virüsün bulaşma şekli ise damlacık yolu ile kişiden kişiye yayılmasıyla gerçekleşir. Aynı zamanda üst solunum yolları geçiren bir kişiye uygulanan direk temas, bu bulaşıcılığa neden olur. Virüs sadece temas yoluyla değil, ortak kullanılan eşyalar yoluyla da geçebilmektedir.  

Alt ve Üst Solunum Yolları Tedavisi

İyileşmeye giden süreçte, üst solunum yolu enfeksiyonunun bir  tedavisi yoktur. Ancak alınan önlemler ile iyileşme süreci hızlandırılabilir. Uygulanan tedaviler üst solunum yolları için değil, üst solunum yollarının neden olduğu semptomların geçmesini sağlamak içindir. 

Detaylı bilgi ve randevu için biz sizi arayalım.


İlgili Makaleler


Alerjik Bronşit

Alerjik Bronşit

Çocuk astımı yada diğer adıyla alerjik bronşit tekrarlayan öksürük, hırıltı, hışıltı ve nefes almada zorluk şikayetleri ile seyreder. Genellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı ataklar gelişir. Bu atakların tekrarlayıcı nitelikte olması, bronş gevşetici ilaçlarla şikayetlerin düzelmesi, ancak bir süre sonra tekrar atak gelişmesi söz konusu olur. Enfeksiyonlar harici sigara dumanı, küf/rutubet, kimyasal kokular ve hava kirliliği ile hastalık alevlenmesi görülebilir.

Devamını Oku
Çocuklarda Astım

Çocuklarda Astım

Astım, hava yollarının çeşitli uyaranlara artmış yanıtının söz konusu olduğu, tekrarlayıcı, kendiliğinden veya tedavi ile düzelebilen öksürük, hırıltı, hışıltı ve nefes darlığı gibi belirtilerinin görüldüğü bir hastalıktır.

Devamını Oku
Prematürite Bebek Takibi

Prematürite Bebek Takibi

Beklenilen zamanda ve normal doğum ağırlığı ile dünyaya gelen bebeklerde gelişim takibi nasıl önemliyse, prematüre bebeklerde de bir o kadar, hatta daha da fazla önemlidir.

Devamını Oku
Çocuk Alerjisi

Çocuk Alerjisi

Alerjiler, vücudun bağışıklık sistemini vücuda saldırıyormuş gibi zararsız maddelere tepki vermesini tetikleyen “alerjenler” olarak adlandırılan maddelere verdiği reaksiyondan kaynaklanır. Alerjiler ve astım sıklıkla çocuklukta başlar ve yaşam boyu devam eder. Her ikisi de iyileştirilemese de, özenli bir tedavi ile genellikle kontrol altında tutulabilir. 

Devamını Oku
Çocuklarda Egzama

Çocuklarda Egzama

Daha sık egzama olarak bilinen atopik dermatit, yaygın bir cilt rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlık hafif olabilir veya cildin o kadar kuru olduğundan çatlar, kanar veya enfekte olur. Çocukların çoğu, çocukluk döneminde bir noktada kaşıntılı deri döküntüsü yaşar, egzama 10 çocuktan yaklaşık birinde gelişir.

Devamını Oku
Gelişim Bozuklukları

Gelişim Bozuklukları

Çocuklarda yaşa bağlı gelişim oldukça büyük önem taşımaktadır. Boyu ile kilosunun yaşına bağlı olarak gelişmesi gereken değerler aralığında seyretmesi gerekmektedir. Aynı şekilde sosyal ve duygusal becerilerinin de yaşı ile orantılı olması gerekir. Çocuk gelişimi yalnızca fiziksel değildir, zihinsel gelişimi de büyük önem taşımaktadır. 

Devamını Oku
Çocuklarda Alt ve Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları

Çocuklarda Alt ve Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları

Halk arasında soğuk algınlığı olarak adlandırılan üst solunum yolları özellikle yaşı küçük olan çocuklarda sıklıkla görülür. Soğuk algınlığına neden olan etmen ise 200’den fazla virüstür. Çocuklar genellikle bir yıl içinde 5 ile 8 arasında bir sıklıkla üst solunum yolu enfeksiyonu geçirirler.

Devamını Oku
Çocuklarda Yüksek Ateş

Çocuklarda Yüksek Ateş

Ateş çocuklarda sıklıkla görülen ve ebeveynleri endişelendiren bir durumdur. Ateş bir hastalık değil, hastalık belirtisidir. Ateş düştüğünde hastalık geçmiş sayılmaz ve tedavi hastalık tamamen geçene kadar devam etmelidir. 

Devamını Oku
Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu

Çocuklarda en sık görülen hastalıklardan bir tanesi de idrar yolları enfeksiyonlarıdır. Böbrekler yeni gelişmekte oldukları için özellikle küçük yaştaki çocuklarda idrar yolları enfeksiyonları tehlikeli olabilmektedir. Bu nedenle ailelerin çocuklarının yaşadığı rahatsızlığa önem göstermeleri gerekmektedir. 

Devamını Oku
Çocuklarda İshal ve Gasrtoenterit

Çocuklarda İshal ve Gasrtoenterit

İshal çocuklarda sıklıkla görülen bir rahatsızlık olduğu için anne ve babalar, çocuklarını ishalden nasıl koruyacaklarını merak ediyorlar. Aşağıda yazdığımız önerileri okuyarak siz de çocuğunuzu ishalden koruyabilirsiniz.

Devamını Oku
HEMEN ARA
WHATSAPP