Tükürük Bezi Kanseri

Tükürük Bezi Kanseri Nedir?

Tükürük bezi kanseri, tükürük bezlerinden birinde başlar. Bu sadece bir hastalık değildir. Ağzınızın içinde ve yakınında bulunan birkaç farklı tükürük bezi vardır. Bu bezlerde birçok kanser türü ve iyi huylu (kanserli olmayan) tümör gelişebilir.

Tükürük Bezleri Hakkında 

Tükürük bezleri tükürük yapar; ağız ve boğazda bulunan bir yağlama sıvısı oluşturur. Tükürük, yemeğin sindirilme sürecine başlayan enzimler içerir. Ayrıca ağız ve boğaz enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olan antikorları ve diğer maddeleri içerir.

Parotis bezleri , büyük tükürük bezleri, kulakların hemen önünde bulunmaktadır. 10 tükürük bezi tümörünün yaklaşık 7'si burada başlar. Bu tümörlerin çoğu iyi huyludur (kanser değil), ancak parotid bezleri çoğu kanserli tükürük bezi tümörünün başladığı yerdir.

Submandibuler bezleri daha küçüktür ve çene altında bulunmaktadır. Dilin altında tükürük salgılarlar. 10 tümörden yaklaşık 1 ila 2'si bu bezlerde başlar ve bu tümörlerin yaklaşık yarısı kanserdir.

En küçük dil altı bezleri ağız tabanının altında ve dilin her iki tarafının altındadır. Bu bezlerden başlayan tümörler nadirdir.

Çoğu tükürük bezi tümörü iyi huyludur yani kanser değildir ve vücudun diğer bölgelerine yayılmazlar. Bu tümörler neredeyse hiçbir zaman hayatı tehdit etmez.
İyi huylu tümörler neredeyse her zaman ameliyatla tedavi edilir. Çok nadir olarak, uzun süre tedavi edilmeden bırakılırsa veya tamamen alınmaz ve tekrar büyürlerse kanser olabilirler. 

Tükürük Bezi Kanserleri 

Birçok tükürük bezi kanseri türü vardır. Normal tükürük bezleri birçok farklı türde hücreden oluşur ve tümörler bu hücre tiplerinden herhangi birinde başlayabilir. Tükürük bezi kanserleri, mikroskopta göründüklerinde en çok bu hücre tiplerinden hangisine benzeyeceklerine göre adlandırılır. Doktorlar genellikle mikroskopta ne kadar anormal göründüğüne bağlı olarak tükürük kanserlerine bir derece verir (1'den 3'e veya düşükten yükseğe). Bu durum ne kadar çabuk büyüme ve yayılma olasılığı olduğu hakkında kabaca bir fikir verir.

Tükürük Bezi Kanserine Sebep Olan Nedir?

Kanser, hücrelerin içinde bulunan DNA'daki değişikliklerden kaynaklanır. DNA, hücrelerimizi oluşturan genlerimizi oluşturan hücrelerin her birindeki kimyasaldır. Bazı genler, hücrelerin büyüdüğü, yeni hücrelere bölündüğü ve öldüğü zamanı kontrol etmeye yardımcı olur. Hücrelerin büyümesine, bölünmesine ve hayatta kalmasına yardımcı olan genlere onkogen denir. Hücre bölünmesini yavaşlatan veya hücrelerin doğru zamanda ölmesine neden olan genlere tümör baskılayıcı genler denir. Kanserlere onkogenleri açan veya tümör baskılayıcı genleri kapatan DNA değişiklikleri neden olabilir. Bir hücrenin kansere dönüşmesi için genellikle birkaç farklı gende değişiklik yapılması gerekir.

Tükürük bezi kanseri genellikle ailelerde yayılmaz, bu nedenle bu kansere yol açan DNA değişikliklerinin çoğunun bir kişinin ebeveynlerinden kalıtımsal olma olasılığı yoktur. Bunun yerine, bu değişiklikler muhtemelen bir kişinin ömrü boyunca gerçekleşir.

Doktorlar tükürük bezi kanserinin, tükürük bezindeki bazı hücrelerin DNA'larında mutasyonlar meydana geldiğinde meydana geldiğini bilir. Mutasyonlar hücrelerin hızla büyümesini ve bölünmesini sağlar. Mutasyona uğramış hücreler, diğer hücreler ölürken yaşamına devam eder. Biriken hücreler, yakındaki dokuları istila edebilen bir tümör oluşturur. Kanserli hücreler ayrılabilir ve vücudun uzak bölgelerine yayılabilir.
Tükürük bezi tümörleri nadir görülür, tüm baş ve boyun tümörlerinin yüzde 10'undan azını oluşturur. Tükrük bezi tümörlerine tam olarak neyin neden olduğu belli değildir.

Belirtiler

Tükürük bezi tümörünün belirti ve semptomları şunları içerebilir;

-Bu bölgelerden en az birinde şişlik (Çenenizin üzerinde/yakınında, boynunuzda, ağzınızda)
-Yüzünün bir bölümünde uyuşma
-Yüzünün bir tarafında kas zayıflığı
-Tükürük bezi bölgesinde sürekli ağrı
-Yutma zorluğu
-Ağzınızı sık sık açma sorunu

Tedavi

Tükürük bezi tümörlerinin tedavisi, sahip olduğunuz tükürük bezi tümörünün tipine, boyutuna ve evresine, genel sağlığınıza ve tercihlerinize bağlıdır. Tükürük bezi tümörü tedavisi, genellikle radyasyon tedavisi olsun ya da olmasın ameliyatı içerir.

Cerrahi : Etkilenen tükürük bezinin bir kısmını çıkarmak. Eğer tümörünüz küçükse ve erişimi kolay bir noktadaysa cerrahınız tümörü ve onu çevreleyen sağlıklı dokunun küçük bir kısmını çıkarabilir.Eğer daha büyük bir tümörünüz varsa, doktorunuz tüm tükürük bezinin çıkarılmasını önerebilir. Eğer tümörünüz yakındaki yapılara uzanırsa (örneğin yüz sinirleri) yüz kemiklerinizi ve cildinizi bağlayan kanallar çıkarılabilir.Kanserin boynunuzdaki lenf bezlerine yayıldığına dair kanıt varsa, cerrahınız boynunuzdaki lenf bezlerinin çoğunu kaldırabilir (boyun diseksiyonu).Tümörü çıkarmak için ameliyattan sonra doktorunuz bölgeyi onarmak için rekonstrüktif cerrahi önerebilir. Ameliyatınız sırasında kemik, cilt veya sinirler çıkarılırsa, bunların onarılması gerekebilir. Rekonstrüktif cerrahi sırasında, cerrah çiğneme, yutma, konuşma veya nefes alma kabiliyetinizi geliştiren onarımlar yapmaya çalışır. Ağız, boğaz veya çenenizdeki alanları yeniden oluşturmak için vücudunuzun diğer bölgelerinden cilt, doku veya sinir greftleri gerekebilir.

Radyasyon Tedavisi :Tükürük bezi kanseri teşhisi konduysa, doktorunuz radyasyon tedavisi önerebilir. Radyasyon tedavisi, kanser hücrelerini öldürmek için X ışınları ve protonlar gibi yüksek güçlü enerji ışınlarını kullanır. Radyasyon terapisi sırasında, bir makine etrafınızda hareket ederken, vücudunuzda belirli noktalara yüksek güçlü ışınları yönlendiren bir masaya uzanıyorsunuz.Nötron adı verilen parçacıklar kullanan bir radyasyon tedavisi, belirli tükürük bezi kanserlerinin tedavisinde daha etkili olabilir.

Kemoterapi : Kemoterapi, kanser hücrelerini öldürmek için kimyasalları kullanan bir ilaç tedavisidir. Kemoterapi şu anda tükürük bezi kanseri için standart bir tedavi olarak kullanılmamaktadır, Kemoterapi ileri tükürük bezi kanseri olan insanlar için bir seçenek olabilir. Bazen radyasyon tedavisi ile birlikte kullanılır.

Ne Zaman Doktora Görünmeli?

Sizi endişelendiren herhangi bir belirti veya bulgu varsa, hemen doktorunuzdan randevu almalısınız.
Tükürük bezinize yakın yerde bir şişlik veya şişlik bölgesi olması, tükürük bezi tümörünün en yaygın belirtisidir, ancak kanseriniz olduğu anlamına gelmez. Tükrük bezi tümörlerinin çoğu kanserli değildir (iyi huylu). Diğer birçok kanserli olmayan koşullar, bir tükürük bezi kanalında bir enfeksiyon veya bir taş dahil olmak üzere şişmiş bir tükürük bezine yol açabilir.

Detaylı bilgi ve randevu için biz sizi arayalım.


İlgili Makaleler


Kulak Tıkanıklığı

Kulak Tıkanıklığı

Kulak tıkanması bazı dönemler insanların başına gelen rahatsız edici hastalıklar arasında yer almaktadır. Kulak tıkanıklığı orta kulak iltihabı, su kaçması, uçak yolculuklarında görülen basınç değişimi, soğuk algınlığı ve daha pek çok nedenle ortaya çıkabilir...

Devamını Oku
Alerji

Alerji

'Allerji' kelimesi Yunanca "allos" (diğer) ve "ergon" (iş) sözcüklerinin birleşmesinden oluşmuştur. Allerji herhangi bir madde ile karşılaşan ve ona karşı duyarlı -hassas- hale gelen bir insanın, aynı madde ile daha sonra yeniden karşılaştığında vücudunun bu olaya aşırı tepki göstermesi durumudur.

Devamını Oku
Alerjik Nezle'de Işık Tedavisi (Rhinolight-Fototerapi)

Alerjik Nezle'de Işık Tedavisi (Rhinolight-Fototerapi)

Burun mukozasının mikrobik olmayan bir inflamasyonu olan alerjik nezlenin tedavisinde uygulanan ve yeni özel bir içeriğe sahip yüksek yoğunlukta ışıktan oluşan Rhinolight yani ışık tedavisidir.

Devamını Oku
Baş ve Boyun Kanserleri

Baş ve Boyun Kanserleri

Baş boyun kanserleri genellikle baş ve boynun içindeki nemli, mukozal yüzeyleri (örneğin, ağzın, burnun ve boğazın içindeki) hizaya sokan skuamöz hücrelerde başlar. Bu skuamöz hücre kanserleri, genellikle baş ve boynun skuamöz hücreli karsinomları olarak adlandırılır.

Devamını Oku
Kulak Çınlaması (tinnitus)

Kulak Çınlaması (tinnitus)

Bazı zamanlar kulağımda zil sesi duyuyorum bu normal midir? Tamamiyle değil. Kafa içinde ki bu seslere genel olarak tinnitus (kulak çınlaması) denilir ve çok yaygındır. Kulak çınlaması zaman zaman ortaya çıkabilir veya ...

Devamını Oku
Bademcik Ameliyatı Sonrası Balgam

Bademcik Ameliyatı Sonrası Balgam

Balgam, bir kişinin ciğerleri hastalandığında veya hasar gördüğünde üretilir. Balgam tükürük değildir, bu akciğerlerden öksürülür.

Devamını Oku
Kulak İltihabı

Kulak İltihabı

Kulak; Dış, Orta ve İç kulak olmak üzere 3 kısma ayrılarak incelenir.Dış kulak yolunun sonunda kulak zarı bulunur. Kulak zarı dış ve orta kulağı birbirinden ayırır. Yani orta kulak, kulak zarının daha iç tarafında bulunur ve...

Devamını Oku
Kulağa Ventilasyon Tüpü Takılması

Kulağa Ventilasyon Tüpü Takılması

Kulak tüpleri, kulak zarına cerrahi olarak yerleştirilen, genellikle plastik veya metalden yapılmış küçük, içi boş silindirlerdir. Bir kulak borusu, orta kulağı havalandıran ve kulak zarı arkasında sıvı birikmesini önleyen bir hava yolu yaratır.  

Devamını Oku
Dış Kulak İltihabı

Dış Kulak İltihabı

Yüzücü Kulağı diye de bilinir. Yüzücü kulağı (External otitis) dış kulak kanalının ısrarlı biçimde tahriş olması ve iltihaplanması halidir. Ayrıca bir enfeksiyon da bulunabilir. Kanalda cildin kat kat soyulması (egzama) gelişebilir...

Devamını Oku
Kepçe Kulak Ameliyatı - Kulak Estetiği

Kepçe Kulak Ameliyatı - Kulak Estetiği

Kulakta en sık görülen şekil bozukluğu, halk arasında “kepçe kulak” veya “yelken kulak” diye adlandırılır. Kulak kıkırdaklarının zayıflığından dolayı kulak kıvrımlarının yeterli oluşmaması nedeni ile kulak kepçesinin normalden daha öne ve yana doğru kıvrık olması durumuna "kepçe kulak" adı verilmektedir...

Devamını Oku
Burun Tıkanıklığı

Burun Tıkanıklığı

Doktorlar burun tıkanıklarının nedenlerini dört bölümde inceler ve bunlar arasında bazen benzer noktalarda olabilmektedir. Özellikle şikayetlerine birden fazla şeyin neden olduğu hastalarda bu ortak noktalar artmaktadır...

Devamını Oku
Orta Kulak İltihabı

Orta Kulak İltihabı

Orta kulak enfeksiyonları (orta kulak iltihabı) genellikle enfeksiyondan kaynaklanır. Bir kulak enfeksiyonu kulaktaki minik titreşen kemikleri içeren kulak zarı arkasındaki hava dolu alanlardır. Çocukların kulak enfeksiyonları geçirmesi yetişkinlerden daha olasıdır.  

Devamını Oku
Bademcik Ameliyatı Sonrası Kilo Alınır mı?

Bademcik Ameliyatı Sonrası Kilo Alınır mı?

Ağız arkası ve burun boşluğu çevresinde koruyucu bir halka oluşturan bademcikler, bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Bademcikler virüs ve bakteri gibi mikropları yakalamaya yardımcı olur ve vücuda burun ve ağızdan girmelerini önler.

Devamını Oku
Kulak İltihabı

Kulak İltihabı

Bir kulak iltihabı enfeksiyonu (bazen akut otitis media olarak da adlandırılır), kulağın titreşen kemiklerini içeren kulak zarı arkasındaki hava dolu alan olan orta kulak enfeksiyonudur. Çocukların kulak enfeksiyonları geçirmesi yetişkinlerden daha olasıdır.

Devamını Oku
Bademcik Ameliyatı (Tonsillektomi)

Bademcik Ameliyatı (Tonsillektomi)

Bademcikler boğazınızın arkasında bulunan iki küçük bezdir. Bademcik, enfeksiyonla savaşmana yardım etmek için beyaz kan hücrelerini barındırır, ancak bazen bademciklerin kendileri enfekte olurlar.

Devamını Oku
Kulak Çınlaması

Kulak Çınlaması

Kulak Çınlaması (Tinnitus), ortamda harici bir ses olmamasına rağmen bir kulakta veya bazen her iki kulakta da duyulan monoton bir sestir.  

Devamını Oku
Tükürük Bezi Kanseri

Tükürük Bezi Kanseri

Tükürük bezi kanseri, tükürük bezlerinden birinde başlar. Bu sadece bir hastalık değildir. Ağzınızın içinde ve yakınında bulunan birkaç farklı tükürük bezi vardır. Bu bezlerde birçok kanser türü ve iyi huylu (kanserli olmayan) tümör gelişebilir.

Devamını Oku
Burun Eğriliği

Burun Eğriliği

Burun eğriliği (Septum Deviasyonu) Nedir: Burun boşluğunu ikiye ayıran ve kemik ile kıkırdaktan oluşan bölmenin bir tarafa ya da bazen her iki tarafa doğru eğilmesidir...

Devamını Oku
Sinüzit Tedavisinde Balon Dönemi

Sinüzit Tedavisinde Balon Dönemi

Sinüsler normal salgı (mukus) oluşturan burun, sisteminin bir parçasıdır. Normal olarak burun ve sinüsler günde yaklaşık olarak yarım litre mukus salgılar. Üretilen mukus burun örtüsü (mukoza) üzerinde hareket ederek bakterileri, havayla taşınan partikülleri ve toz parçacıklarını temizlerler. Sonra bu mukus geriye boğaza süzülür ve yutulur. İçindeki parçacıklar ve bakteriler mide asidi tarafından parçalanır. Birçok insan bunun farkında değildir çünkü normal bir vücut fonksiyonudur...

Devamını Oku
Bademcik Ameliyatı - Thermal Welding ile Ağrısız Kanamasız

Bademcik Ameliyatı - Thermal Welding ile Ağrısız Kanamasız

Bademcikler, boğazımızın her iki yanında bulunan yapılardır. Bademcikler, boğaza giren bakteri ve virüs cinsi mikropları yakalarlar ve vücudun mikroplarla savaşmasına yardımcı maddeler olan antikorları üretirler. Bademcikleri, çocuğunuzun boğazına bir fenerle bakarak görebilirsiniz. Bademcik iltihabı, bademciklerin mikroplarla karşılaşması ve şişmesi sonucunda gelişir.

Devamını Oku
Horlama ve Uyku Apnesi

Horlama ve Uyku Apnesi

Horlama, hava yolunda darlık oluştuğu durumlarda ortaya çıkan gürültü biçimindeki sestir. Erişkin insanların %45 i zaman zaman % 25 i sürekli horlar. Horlama erkeklerde ve şişman kişilerde daha sık olmakla beraber her insanda görülebilir .Yaşla birlikte horlama sıklığı artar...

Devamını Oku
İşitme Kaybı

İşitme Kaybı

işitme kaybı yaşlanan bir çok insanın ortak sorunu. Kişi, yaşı ilerlese de diğer insanlarla, ailesi ile iletişiminde, sosyal hayatta aktif konumunu korumak ister. İlerleyen yaşlarda İşitme kaybı olduğu zaman hem bu insanların sosyal aktiviteleri engelleniyor hem de toplum içerisinde yalnızlaşmalarına sebep oluyor...

Devamını Oku
Gırtlak (Larenks) Kanserleri

Gırtlak (Larenks) Kanserleri

Gırtlak (Larenks) neresidir?: Oral kavite dediğimiz ağız boşluğumuzun tabanını oluşturan dilimizin bittiği yerden yani dil kökünden başlayıp boynumuzun önünde yer alan adem elması denen kalkansı çıkıntı (Tiroid kıkırdak) içinde korunuma alınmış ses telleri...

Devamını Oku
Baş Dönmesi (Vertigo)

Baş Dönmesi (Vertigo)

Bazı insanlar ise denge sağlamaktaki zorluklarını vertigo kelimesiyle açıklarlar. Bu kelimeler Latince "dönmek" fiilinden gelmektedir. Bu hastalar sıklıkla kendilerinin veya çevrenin döndüğünü söylerler. Vertigo çoğunlukla iç kulak probleminden kaynaklanır.

Devamını Oku
Ses Bozuklukları Birimi

Ses Bozuklukları Birimi

Ses telleri ve larengeal yapıların ayrıntılı inceleme işlemidir. Fonasyon sırasında CV’lerin fundamental frekansı, larengeal mikrofonlar ile sisteme aktarılır. Stroboskop üzerindeki zenon ışık kaynağının, Fundamental frekans ile aynı frekansta, ses telleri üzerine ışık çakmaları göndermesi ile siklusun her fazı, milisaniye düzeyinde incelenebilmektedir.

Devamını Oku
Burun Estetiği (Ultrasonik Rinoplasti)

Burun Estetiği (Ultrasonik Rinoplasti)

Burun kemiklerinin çekiç ve kesici ile kırılması işlemi günümüzde artık motor sistemleri kullanılarak yapılmaya başlandı. Bu yöntem yani ultrasonik kemik kesme ve şekillendirme yöntemidir. Ultrasonik Rinoplasti sayesinde burun kemikleri görerek ve milimetrik ölçümler ile kesilerek kontrollü bir şekilde şekillendiriliyor...

Devamını Oku
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
HEMEN ARA