İşitme kaybı yaşlanan bir çok insanın ortak sorunu. Kişi, yaşı ilerlese de diğer insanlarla, ailesi ile iletişiminde, sosyal hayatta aktif konumunu korumak ister. İlerleyen yaşlarda İşitme kaybı olduğu zaman hem bu insanların sosyal aktiviteleri engelleniyor hem de toplum içerisinde yalnızlaşmalarına sebep oluyor.

İşitme kaybının var olup olmadığını anlamanın en güzel yolu işitme testlerinin yapılmasıdır. Kişinin işitme testine başvurması için de birtakım şikayetleri olması gerekir.

Bunlar:

* Normal konuşmayı duymada zorlanmak

* İnsanların ne söylediğini anlamak için yüzlerine dikkatle bakmak

* İnsanlara söylediklerini tekrarlatma ihtiyacı hissetmek

* Televizyon ve radyonun sesini aşırı açmak

* Konuşurken karşıdaki insanın fısıldadığı hissi

* Kulakta enfeksiyon, ağrı veya çınlamanın uzun süre devam etmesi

* Duymaya çabalarken yorgunluk ve rahatsızlık hissi

* Telefonla konuşurken bir kulağın daha iyi duyması

İşitme Kaybı Tedavisi izmir

İŞİTME KAYBININ NEDENLERİ

İşitme kaybının en önemli ve yaygın nedeni, yaşla birlikte kulaktaki fiziksel değişikliklerdir. İşitme sinirine gelen kılcal damarların daralması ve işitme sinirinin zayıflaması duymada azalmaya neden olur. Organizmanın tamamındaki yaşlanma ile birlikte işitme sinirinde de yaşlanma meydana gelebilir ve işitme azalır. Yaşa bağlı işitme azlığı daha çok 50 yaşından sonra oluyor ama bununla birlikte yeni doğan bebeklerde bile işitme kaybı görülebilir. Normal popülasyona bakıldığında işitme kaybı her 10 kişiden birinde görülür. Yaş ilerledikçe bu oran daha da artar.

ÖLÇÜM

İşitme taraması programlarında kullanılan ve elektrofizyolojik bir ölçüm yöntemi olan ABRen güvenilir yöntemlerden biridir. Kişiye nasıl duyduğunu hiç sormadan, tamamen objektif verilere dayanarak yapılan bir ölçümdür. Yöntemde, kişiye gelen işitme uyarıları elektrofizyolojik dalgalara dönüştürülür ve beyin dalgalarının bu uyaranlara verdiği cevapla kişinin işitip işitmediği anlaşılır.

YENİ DOĞAN BEBEK

Bebekte işitme kaybının en geç 6 aylık olana kadar tespit edilmesi ve işitme cihazı ile erken müdahale edilmesi, çocuğun konuşma ve lisan gelişimi açısından çok büyük önem taşır. Çünkü zamanında tedbir alınmayan işitme kayıpları çocukların konuşmalarında gecikme doğurduğu gibi sosyal ve duygusal problemlere de yol açar. "Otoaküstik Emüsyon" dediğimiz aletle doğar doğmaz bebekte işitme azlığı olup olmadığı anlaşılır. Yurt dğşında ve Türkiye'de yaygın uygulanan bu rutin tetkik bize "işitme kaybı vardır" diyor. Bu tespit edildiğinde de ABR testi ile de işitme kaybının derecesi tespit edilir. Bu testlerin zamanında yapılmasının en büyük faydası şu; çocuk erken yaşta işitme cihazı kullanarak konuşmayı da öğrenmeye başlıyor ve dilsizlik denen olay tarihe karışıyor.

ÇOCUKTA İŞİTME KAYBI TEDAVİSİ

Çocuk işitme cihazından fayda görebilecek durumda ise işitme cihazı takılır. Ama bundan fayda göremeyecek kadar bir işitme kaybı varsa yapılan bazı ilave tetkiklerle birlikte "koklear implant" dediğimiz, ve halk arasında "biyonik kulak takılması" adı verilen operasyon yapılır. Burada operasyon sonrası eğitimler de çok önemli. Bu şekilde çocuğun işitme kaybının en aza indirilmesi ve sosyal aktivitesinin devam ettirilmesi ve en önemlisi de duyarak konuşmayı öğrenmesi sağlanır. Çünkü konuşma öncelikle duyarak öğrenilebilir. Çocuğunu işitme kaybını 5-6 yaşına kadar fark etmezsek o zaman çocukta kalıcı konuşma bozuklukları veya hiç konuşamama gibi sorunlar olabilir.

İŞİTME AZLIĞININ TESPİTİNDE GEÇ KALINMASI

Konuşma ve lisan açısından çocuğun ilk bir yılının çok önemli olduğunu vurgulamak gerekir. İşitme kaybı zamanında tespit edilmediği takdirde çok ciddi sonuçlara yol açabiliyor. Örneğin bu çocuklar okuma yazmada yaşıtlarına göre en az bir yıl geri kalıyor ve akademik başarısızlık, sağlıklı çocuklara göre 10 kat daha fazla görülüyor.

BERA İLE GÜVENİLİR TEŞHİS

Bera adı verilen işitme testinin, kişiye gönderilen işitsel uyaranların elektriksel olarak kaydını yapar. Bu kaydın yapılması için kişinin baş bölgesine bantlarla elektrotlar yapıştırılır ve kulaklıklar takılarak hastaya işitsel uyaranlar gönderilir. Bu test güvenilir bir şekilde yeni doğanda bile işitme kaybının olup olmadığını ve varsa ne kadar olduğunu gösterir. Yetişkinlerde de ani işitme kayıplarında, işitme kaybının tümöre bağlı olup olmadığını anlamak için, beyin sapı tümörlerinde, MS gibi beyin sapını etkileyen hastalıkların tanısında Bera testi önemli ipuçları verir. Yüzde 95'e kadar olan kayıplar cihazla telafi edilebiliyor. İşitme cihazları dijital ve analog olmak üzere temelde ikiye ayrılıyor. Estetik görünüme önem verenler için de kulak arkası ve kanal içi işitme cihazları var ve bu modeller tamamen kanal içinde kalır ve dışarıdan hiç görünmez. Ancak kulak zarında delik varsa, kulakta akıntı varsa kanal içi cihaz kullanılamıyor. Bunun yerine kulak arkası cihaz öneriliyor. İşitmesi çok farklılık gösteren vakalarda mecburen dijital işitme cihazları kullanıyoruz. Daha ileri teknoloji ile üretilen bu cihazlarda ileride işitmede meydana gelen değişikliklere karşı cihaz üzerinde tekrar ayarlama yapılabiliyor. Yüzde 95'e kadar olan işitme kayıplarında cihazlardan yararlanabiliyoruz. Cihazlar teknolojik gelişmelerle birlikte çok küçüldü. Bu durum cihaza karşı geliştirilen psikolojik tepkileri de azalttı. Türkiye genelinde yılda 40 bin işitme cihazı kullanıldığı tahmin ediliyor. Doğru seçilmiş bir işitme cihazı;

* Güç ve tehlikeli durumlarda; (araba çarpmasına karşı veya arkadan gelen sesi duymak gibi) sizi korur.

* Çevredeki tüm sesleri duymanıza yardımcı olarak grup çalışmalarında katılımınızı artırır.

* Daha sosyal olmanızı, yaşamdan daha fazla keyif almanızı ve daha kaliteli yaşam sürmenizi sağlar.

Detaylı bilgi ve randevu için biz sizi arayalım.


İlgili Makaleler


Kulak Tıkanıklığı

Kulak Tıkanıklığı

Kulak tıkanması bazı dönemler insanların başına gelen rahatsız edici hastalıklar arasında yer almaktadır. Kulak tıkanıklığı orta kulak iltihabı, su kaçması, uçak yolculuklarında görülen basınç değişimi, soğuk algınlığı ve daha pek çok nedenle ortaya çıkabilir...

Devamını Oku
Alerji

Alerji

'Allerji' kelimesi Yunanca "allos" (diğer) ve "ergon" (iş) sözcüklerinin birleşmesinden oluşmuştur. Allerji herhangi bir madde ile karşılaşan ve ona karşı duyarlı -hassas- hale gelen bir insanın, aynı madde ile daha sonra yeniden karşılaştığında vücudunun bu olaya aşırı tepki göstermesi durumudur.

Devamını Oku
Alerjik Nezle'de Işık Tedavisi (Rhinolight-Fototerapi)

Alerjik Nezle'de Işık Tedavisi (Rhinolight-Fototerapi)

Burun mukozasının mikrobik olmayan bir inflamasyonu olan alerjik nezlenin tedavisinde uygulanan ve yeni özel bir içeriğe sahip yüksek yoğunlukta ışıktan oluşan Rhinolight yani ışık tedavisidir.

Devamını Oku
Baş ve Boyun Kanserleri

Baş ve Boyun Kanserleri

Baş boyun kanserleri genellikle baş ve boynun içindeki nemli, mukozal yüzeyleri (örneğin, ağzın, burnun ve boğazın içindeki) hizaya sokan skuamöz hücrelerde başlar. Bu skuamöz hücre kanserleri, genellikle baş ve boynun skuamöz hücreli karsinomları olarak adlandırılır.

Devamını Oku
Kulak Çınlaması (tinnitus)

Kulak Çınlaması (tinnitus)

Bazı zamanlar kulağımda zil sesi duyuyorum bu normal midir? Tamamiyle değil. Kafa içinde ki bu seslere genel olarak tinnitus (kulak çınlaması) denilir ve çok yaygındır. Kulak çınlaması zaman zaman ortaya çıkabilir veya ...

Devamını Oku
Bademcik Ameliyatı Sonrası Balgam

Bademcik Ameliyatı Sonrası Balgam

Balgam, bir kişinin ciğerleri hastalandığında veya hasar gördüğünde üretilir. Balgam tükürük değildir, bu akciğerlerden öksürülür.

Devamını Oku
Kulak İltihabı

Kulak İltihabı

Kulak; Dış, Orta ve İç kulak olmak üzere 3 kısma ayrılarak incelenir.Dış kulak yolunun sonunda kulak zarı bulunur. Kulak zarı dış ve orta kulağı birbirinden ayırır. Yani orta kulak, kulak zarının daha iç tarafında bulunur ve...

Devamını Oku
Kulağa Ventilasyon Tüpü Takılması

Kulağa Ventilasyon Tüpü Takılması

Kulak tüpleri, kulak zarına cerrahi olarak yerleştirilen, genellikle plastik veya metalden yapılmış küçük, içi boş silindirlerdir. Bir kulak borusu, orta kulağı havalandıran ve kulak zarı arkasında sıvı birikmesini önleyen bir hava yolu yaratır.  

Devamını Oku
Dış Kulak İltihabı

Dış Kulak İltihabı

Yüzücü Kulağı diye de bilinir. Yüzücü kulağı (External otitis) dış kulak kanalının ısrarlı biçimde tahriş olması ve iltihaplanması halidir. Ayrıca bir enfeksiyon da bulunabilir. Kanalda cildin kat kat soyulması (egzama) gelişebilir...

Devamını Oku
Kepçe Kulak Ameliyatı - Kulak Estetiği

Kepçe Kulak Ameliyatı - Kulak Estetiği

Kulakta en sık görülen şekil bozukluğu, halk arasında “kepçe kulak” veya “yelken kulak” diye adlandırılır. Kulak kıkırdaklarının zayıflığından dolayı kulak kıvrımlarının yeterli oluşmaması nedeni ile kulak kepçesinin normalden daha öne ve yana doğru kıvrık olması durumuna "kepçe kulak" adı verilmektedir...

Devamını Oku
Burun Tıkanıklığı

Burun Tıkanıklığı

Doktorlar burun tıkanıklarının nedenlerini dört bölümde inceler ve bunlar arasında bazen benzer noktalarda olabilmektedir. Özellikle şikayetlerine birden fazla şeyin neden olduğu hastalarda bu ortak noktalar artmaktadır...

Devamını Oku
Orta Kulak İltihabı

Orta Kulak İltihabı

Orta kulak enfeksiyonları (orta kulak iltihabı) genellikle enfeksiyondan kaynaklanır. Bir kulak enfeksiyonu kulaktaki minik titreşen kemikleri içeren kulak zarı arkasındaki hava dolu alanlardır. Çocukların kulak enfeksiyonları geçirmesi yetişkinlerden daha olasıdır.  

Devamını Oku
Bademcik Ameliyatı Sonrası Kilo Alınır mı?

Bademcik Ameliyatı Sonrası Kilo Alınır mı?

Ağız arkası ve burun boşluğu çevresinde koruyucu bir halka oluşturan bademcikler, bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Bademcikler virüs ve bakteri gibi mikropları yakalamaya yardımcı olur ve vücuda burun ve ağızdan girmelerini önler.

Devamını Oku
Kulak İltihabı

Kulak İltihabı

Bir kulak iltihabı enfeksiyonu (bazen akut otitis media olarak da adlandırılır), kulağın titreşen kemiklerini içeren kulak zarı arkasındaki hava dolu alan olan orta kulak enfeksiyonudur. Çocukların kulak enfeksiyonları geçirmesi yetişkinlerden daha olasıdır.

Devamını Oku
Bademcik Ameliyatı (Tonsillektomi)

Bademcik Ameliyatı (Tonsillektomi)

Bademcikler boğazınızın arkasında bulunan iki küçük bezdir. Bademcik, enfeksiyonla savaşmana yardım etmek için beyaz kan hücrelerini barındırır, ancak bazen bademciklerin kendileri enfekte olurlar.

Devamını Oku
Kulak Çınlaması

Kulak Çınlaması

Kulak Çınlaması (Tinnitus), ortamda harici bir ses olmamasına rağmen bir kulakta veya bazen her iki kulakta da duyulan monoton bir sestir.  

Devamını Oku
Tükürük Bezi Kanseri

Tükürük Bezi Kanseri

Tükürük bezi kanseri, tükürük bezlerinden birinde başlar. Bu sadece bir hastalık değildir. Ağzınızın içinde ve yakınında bulunan birkaç farklı tükürük bezi vardır. Bu bezlerde birçok kanser türü ve iyi huylu (kanserli olmayan) tümör gelişebilir.

Devamını Oku
Burun Eğriliği

Burun Eğriliği

Burun eğriliği (Septum Deviasyonu) Nedir: Burun boşluğunu ikiye ayıran ve kemik ile kıkırdaktan oluşan bölmenin bir tarafa ya da bazen her iki tarafa doğru eğilmesidir...

Devamını Oku
Sinüzit Tedavisinde Balon Dönemi

Sinüzit Tedavisinde Balon Dönemi

Sinüsler normal salgı (mukus) oluşturan burun, sisteminin bir parçasıdır. Normal olarak burun ve sinüsler günde yaklaşık olarak yarım litre mukus salgılar. Üretilen mukus burun örtüsü (mukoza) üzerinde hareket ederek bakterileri, havayla taşınan partikülleri ve toz parçacıklarını temizlerler. Sonra bu mukus geriye boğaza süzülür ve yutulur. İçindeki parçacıklar ve bakteriler mide asidi tarafından parçalanır. Birçok insan bunun farkında değildir çünkü normal bir vücut fonksiyonudur...

Devamını Oku
Bademcik Ameliyatı - Thermal Welding ile Ağrısız Kanamasız

Bademcik Ameliyatı - Thermal Welding ile Ağrısız Kanamasız

Bademcikler, boğazımızın her iki yanında bulunan yapılardır. Bademcikler, boğaza giren bakteri ve virüs cinsi mikropları yakalarlar ve vücudun mikroplarla savaşmasına yardımcı maddeler olan antikorları üretirler. Bademcikleri, çocuğunuzun boğazına bir fenerle bakarak görebilirsiniz. Bademcik iltihabı, bademciklerin mikroplarla karşılaşması ve şişmesi sonucunda gelişir.

Devamını Oku
Horlama ve Uyku Apnesi

Horlama ve Uyku Apnesi

Horlama, hava yolunda darlık oluştuğu durumlarda ortaya çıkan gürültü biçimindeki sestir. Erişkin insanların %45 i zaman zaman % 25 i sürekli horlar. Horlama erkeklerde ve şişman kişilerde daha sık olmakla beraber her insanda görülebilir .Yaşla birlikte horlama sıklığı artar...

Devamını Oku
İşitme Kaybı

İşitme Kaybı

işitme kaybı yaşlanan bir çok insanın ortak sorunu. Kişi, yaşı ilerlese de diğer insanlarla, ailesi ile iletişiminde, sosyal hayatta aktif konumunu korumak ister. İlerleyen yaşlarda İşitme kaybı olduğu zaman hem bu insanların sosyal aktiviteleri engelleniyor hem de toplum içerisinde yalnızlaşmalarına sebep oluyor...

Devamını Oku
Gırtlak (Larenks) Kanserleri

Gırtlak (Larenks) Kanserleri

Gırtlak (Larenks) neresidir?: Oral kavite dediğimiz ağız boşluğumuzun tabanını oluşturan dilimizin bittiği yerden yani dil kökünden başlayıp boynumuzun önünde yer alan adem elması denen kalkansı çıkıntı (Tiroid kıkırdak) içinde korunuma alınmış ses telleri...

Devamını Oku
Baş Dönmesi (Vertigo)

Baş Dönmesi (Vertigo)

Bazı insanlar ise denge sağlamaktaki zorluklarını vertigo kelimesiyle açıklarlar. Bu kelimeler Latince "dönmek" fiilinden gelmektedir. Bu hastalar sıklıkla kendilerinin veya çevrenin döndüğünü söylerler. Vertigo çoğunlukla iç kulak probleminden kaynaklanır.

Devamını Oku
Ses Bozuklukları Birimi

Ses Bozuklukları Birimi

Ses telleri ve larengeal yapıların ayrıntılı inceleme işlemidir. Fonasyon sırasında CV’lerin fundamental frekansı, larengeal mikrofonlar ile sisteme aktarılır. Stroboskop üzerindeki zenon ışık kaynağının, Fundamental frekans ile aynı frekansta, ses telleri üzerine ışık çakmaları göndermesi ile siklusun her fazı, milisaniye düzeyinde incelenebilmektedir.

Devamını Oku
Burun Estetiği (Ultrasonik Rinoplasti)

Burun Estetiği (Ultrasonik Rinoplasti)

Burun kemiklerinin çekiç ve kesici ile kırılması işlemi günümüzde artık motor sistemleri kullanılarak yapılmaya başlandı. Bu yöntem yani ultrasonik kemik kesme ve şekillendirme yöntemidir. Ultrasonik Rinoplasti sayesinde burun kemikleri görerek ve milimetrik ölçümler ile kesilerek kontrollü bir şekilde şekillendiriliyor...

Devamını Oku
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
HEMEN ARA