Baş ve Boyun Kanserleri

Baş ve Boyun Kanserleri

Baş boyun kanserleri genellikle baş ve boynun içindeki nemli, mukozal yüzeyleri (örneğin, ağzın, burnun ve boğazın içindeki) hizaya sokan skuamöz hücrelerde başlar. Bu skuamöz hücre kanserleri, genellikle baş ve boynun skuamöz hücreli karsinomları olarak adlandırılır.

Baş ve boyun kanserleri de tükürük bezlerinde başlayabilir, ancak tükürük bezi kanserleri nispeten nadirdir. Tükürük bezleri kanserli hale gelebilecek birçok farklı hücre türünü içerir, bu yüzden birçok farklı tükürük bezi kanseri türü vardır.

Baş ve boyun kanserleri, başladıkları baş veya boyun bölgesi ile de sınıflandırılır. Bu alanlar aşağıda tanımlanmıştır;

Ağız boşluğu: Dudakları, dilin üçte ikisini, diş etlerini, yanakların ve dudakların içindeki astarı, dilin altındaki ağzın tabanını (alttan) içerir.

Farenks: Farenks (boğaz), burun arkasından başlayıp yemek borusuna giden yaklaşık 5 inç uzunluğunda içi boş bir tüptür. Üç bölümden oluşur: nazofarinks (farenksin üst kısmı, burnun arkası); orofarinks (farenin orta kısmı, yumuşak damak (ağzın arkası), dilin tabanı ve bademcikler dahil); hipofarinks (farenksin alt kısmı).

Larinks: Ses kutusu olarak da adlandırılan gırtlak, boyundaki farenksin hemen altındaki kıkırdak tarafından oluşturulan kısa bir geçittir. Larinks vokal kordları içerir. Ayrıca, yiyeceğin hava yollarına girmesini önlemek ve gırtlakları kaplamak için hareket eden epiglot adı verilen küçük bir dokuya sahiptir.

Paranazal sinüsler ve burun boşluğu: Paranazal sinüsler, burnu çevreleyen başın kemiklerinde içi boş küçük boşluklardır. Burun boşluğu burun içindeki oyuk alandır.

Tükürük bezleri: Başlıca tükürük bezleri ağız tabanında ve çene kemiğinin yanındadır. Tükürük bezleri tükürük üretir.

Baş ve Boyun Kanserleri Nedenleri

Baş boyun kanserlerinin en az %75'i tütün ve alkol kullanımından kaynaklanmaktadır. Hem tütün hem de alkol kullanan kişilerin bu kanserleri geliştirme riski, yalnızca tütün veya alkol kullanan insanlardan daha fazla risk altındadır. Tütün ve alkol kullanımı, tükürük bezi kanserleri için risk faktörü değildir.

Birden fazla sebebi olan baş ve boyun kanserlerinde en büyük diğer etken ise radyasyona maruz kalmadır. 

Radyasyona maruz kalma açıkça tiroid kanseri için önemli bir risk faktörüdür ve tükürük bezlerinin kanseri ile ilişkilendirilmiştir.

Belirti ve Bulgular

Baş ve boyun kanseri tipik olarak, yıpranma, tonlama, işitme ve solunumdaki değişiklikler de dahil olmak üzere semptomlar üretir. Özellikle hastalar, disfaji, odinofaji, globüs hissi, ses kısıklığı, kelimeler oluşturma yeteneğindeki bir değişiklik, burun kanaması, epifora, otalji, hemoptizi, kulak tıkanıklığı ve trismus hakkında sorgulanmalıdır. 

Semptomların süresini ve seyrini (ilerlemesini veya iyileşmesini) belirlemek önemlidir. Değerlendirme sırasında hastalığın ilerlemesi sıklıkla not edilir.

Teşhis

Baş boyun kanserinin hızlı teşhisi çok önemlidir. Fiziksel muayene, üst aerodigestive sistemin lezyonlarını saptamanın en iyi yoludur. İlk değerlendirme aynı zamanda hastalığın ciddiyetini ve kronikliğini gösterir. Baş ve boyun tümörlü hastalarda çok sayıda primer tümörün sık görülmesi nedeniyle, tanı anında tüm üst aerodigestif sistemin dikkatlice değerlendirilmesi gerekir. Muayene daima sistematik bir yaklaşım izlemelidir.

Baş ve boyun kanserini tedavi etmek için uygulanan üç ana tedavi türünden ilki radyasyon tedavisidir. İkinci tedavi cerrahi ve üçüncü tedavi kemoterapidir. 

Kemoterapi genellikle ek veya yardımcı bir tedavi olarak kullanılır. Belli baş ve boyun kanserli bir hasta için üç tedavi yönteminin en uygun kombinasyonu, kanser bölgesine ve hastalığın evresine (derecesine) bağlıdır.

Genel olarak, erken evre baş ve boyun kanserli hastalara (özellikle orijin bölgesine sınırlı olanlar), tek bir yöntemle (radyasyon tedavisi veya cerrahi) tedavi edilir. Daha ileri kanserleri olan hastalar sıklıkla birlikte verilen kemoterapi ve radyasyon tedavisi ile tedavi edilir. Bazen, klinik senaryoya bağlı olarak, hastalar ameliyatla ve ardından radyasyon terapisi ve kemoterapi ile tedavi edilir.

Son zamanlarda yapılan çalışmalar, radyasyon terapisi ile aynı anda verilen kemoterapinin, radyasyon terapisi seyrinden önce verilenden daha etkili olduğunu göstermektedir. Kemoterapi, düşük bir günlük doz, orta derecede düşük bir haftalık doz veya her üç ila dört haftada bir göreceli olarak daha yüksek bir doz dahil olmak üzere çeşitli şekillerde verilebilir.

Tedavi

Harici ışın tedavisi (EBT): Tümörün bulunduğu bölgeye yüksek enerjili x-ışınları veya proton ışın demeti iletildiği bir yöntemdir. Radyasyon ışını hastanın dışında üretilir ve tümör bölgesinde hedeflenir. Bu radyasyon ışınları, kanser hücrelerini tahrip edebilir ve uygun tedavi planları, çevredeki normal dokuların korunmasına izin verir.

Yoğunluk modülasyonlu radyasyon terapisi (IMRT): Kötü huylu bir tümöre veya tümör içindeki belirli alanlara hassas radyasyon dozları vermek için bilgisayar kontrollü röntgen hızlandırıcılarını kullanan gelişmiş bir yüksek hassasiyetli radyoterapi modudur. Radyasyon dozu, sağlıklı hücrelere radyasyona maruz kalmayı en aza indirirken tümöre daha yüksek bir radyasyon dozu odaklamak için radyasyon ışınının yoğunluğunu modüle ederek veya kontrol ederek tümörün üç boyutlu (3B) şekline uyacak şekilde tasarlanmıştır. 

Ne Tür Bir Tedavi Takibi Beklemeliyim?

Takip muayenelerinin birkaç nedeni vardır:

-Radyasyon tedavisi başarısız olursa, tekrarlayan kanseri tespit etmek ve muhtemelen ameliyat gibi ileri tedavileri denemek için

-Radyasyon tedavisinin akut yan etkilerini tedavi etmek

-Radyasyon tedavisindeki geç yan etkileri veya komplikasyonları tespit ve tedavi etmek

-Ortaya çıkabilecek, ilişkisiz diğer baş ve boyun kanserlerini tespit ve tedavi etmek

Sürekli görüntüleme takibi tipik olarak hem tedaviye yanıtı değerlendirmek hem de hastalığın tekrarını izlemek için yapılır. BT taramaları bu amaç için en yaygın şekilde gerçekleştirilir. 

Detaylı bilgi ve randevu için biz sizi arayalım.


İlgili Makaleler


Kulak Tıkanıklığı

Kulak Tıkanıklığı

Kulak tıkanması bazı dönemler insanların başına gelen rahatsız edici hastalıklar arasında yer almaktadır. Kulak tıkanıklığı orta kulak iltihabı, su kaçması, uçak yolculuklarında görülen basınç değişimi, soğuk algınlığı ve daha pek çok nedenle ortaya çıkabilir...

Devamını Oku
Alerji

Alerji

'Allerji' kelimesi Yunanca "allos" (diğer) ve "ergon" (iş) sözcüklerinin birleşmesinden oluşmuştur. Allerji herhangi bir madde ile karşılaşan ve ona karşı duyarlı -hassas- hale gelen bir insanın, aynı madde ile daha sonra yeniden karşılaştığında vücudunun bu olaya aşırı tepki göstermesi durumudur.

Devamını Oku
Alerjik Nezle'de Işık Tedavisi (Rhinolight-Fototerapi)

Alerjik Nezle'de Işık Tedavisi (Rhinolight-Fototerapi)

Burun mukozasının mikrobik olmayan bir inflamasyonu olan alerjik nezlenin tedavisinde uygulanan ve yeni özel bir içeriğe sahip yüksek yoğunlukta ışıktan oluşan Rhinolight yani ışık tedavisidir.

Devamını Oku
Baş ve Boyun Kanserleri

Baş ve Boyun Kanserleri

Baş boyun kanserleri genellikle baş ve boynun içindeki nemli, mukozal yüzeyleri (örneğin, ağzın, burnun ve boğazın içindeki) hizaya sokan skuamöz hücrelerde başlar. Bu skuamöz hücre kanserleri, genellikle baş ve boynun skuamöz hücreli karsinomları olarak adlandırılır.

Devamını Oku
Kulak Çınlaması (tinnitus)

Kulak Çınlaması (tinnitus)

Bazı zamanlar kulağımda zil sesi duyuyorum bu normal midir? Tamamiyle değil. Kafa içinde ki bu seslere genel olarak tinnitus (kulak çınlaması) denilir ve çok yaygındır. Kulak çınlaması zaman zaman ortaya çıkabilir veya ...

Devamını Oku
Bademcik Ameliyatı Sonrası Balgam

Bademcik Ameliyatı Sonrası Balgam

Balgam, bir kişinin ciğerleri hastalandığında veya hasar gördüğünde üretilir. Balgam tükürük değildir, bu akciğerlerden öksürülür.

Devamını Oku
Kulak İltihabı

Kulak İltihabı

Kulak; Dış, Orta ve İç kulak olmak üzere 3 kısma ayrılarak incelenir.Dış kulak yolunun sonunda kulak zarı bulunur. Kulak zarı dış ve orta kulağı birbirinden ayırır. Yani orta kulak, kulak zarının daha iç tarafında bulunur ve...

Devamını Oku
Kulağa Ventilasyon Tüpü Takılması

Kulağa Ventilasyon Tüpü Takılması

Kulak tüpleri, kulak zarına cerrahi olarak yerleştirilen, genellikle plastik veya metalden yapılmış küçük, içi boş silindirlerdir. Bir kulak borusu, orta kulağı havalandıran ve kulak zarı arkasında sıvı birikmesini önleyen bir hava yolu yaratır.  

Devamını Oku
Dış Kulak İltihabı

Dış Kulak İltihabı

Yüzücü Kulağı diye de bilinir. Yüzücü kulağı (External otitis) dış kulak kanalının ısrarlı biçimde tahriş olması ve iltihaplanması halidir. Ayrıca bir enfeksiyon da bulunabilir. Kanalda cildin kat kat soyulması (egzama) gelişebilir...

Devamını Oku
Kepçe Kulak Ameliyatı - Kulak Estetiği

Kepçe Kulak Ameliyatı - Kulak Estetiği

Kulakta en sık görülen şekil bozukluğu, halk arasında “kepçe kulak” veya “yelken kulak” diye adlandırılır. Kulak kıkırdaklarının zayıflığından dolayı kulak kıvrımlarının yeterli oluşmaması nedeni ile kulak kepçesinin normalden daha öne ve yana doğru kıvrık olması durumuna "kepçe kulak" adı verilmektedir...

Devamını Oku
Burun Tıkanıklığı

Burun Tıkanıklığı

Doktorlar burun tıkanıklarının nedenlerini dört bölümde inceler ve bunlar arasında bazen benzer noktalarda olabilmektedir. Özellikle şikayetlerine birden fazla şeyin neden olduğu hastalarda bu ortak noktalar artmaktadır...

Devamını Oku
Orta Kulak İltihabı

Orta Kulak İltihabı

Orta kulak enfeksiyonları (orta kulak iltihabı) genellikle enfeksiyondan kaynaklanır. Bir kulak enfeksiyonu kulaktaki minik titreşen kemikleri içeren kulak zarı arkasındaki hava dolu alanlardır. Çocukların kulak enfeksiyonları geçirmesi yetişkinlerden daha olasıdır.  

Devamını Oku
Bademcik Ameliyatı Sonrası Kilo Alınır mı?

Bademcik Ameliyatı Sonrası Kilo Alınır mı?

Ağız arkası ve burun boşluğu çevresinde koruyucu bir halka oluşturan bademcikler, bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Bademcikler virüs ve bakteri gibi mikropları yakalamaya yardımcı olur ve vücuda burun ve ağızdan girmelerini önler.

Devamını Oku
Kulak İltihabı

Kulak İltihabı

Bir kulak iltihabı enfeksiyonu (bazen akut otitis media olarak da adlandırılır), kulağın titreşen kemiklerini içeren kulak zarı arkasındaki hava dolu alan olan orta kulak enfeksiyonudur. Çocukların kulak enfeksiyonları geçirmesi yetişkinlerden daha olasıdır.

Devamını Oku
Bademcik Ameliyatı (Tonsillektomi)

Bademcik Ameliyatı (Tonsillektomi)

Bademcikler boğazınızın arkasında bulunan iki küçük bezdir. Bademcik, enfeksiyonla savaşmana yardım etmek için beyaz kan hücrelerini barındırır, ancak bazen bademciklerin kendileri enfekte olurlar.

Devamını Oku
Kulak Çınlaması

Kulak Çınlaması

Kulak Çınlaması (Tinnitus), ortamda harici bir ses olmamasına rağmen bir kulakta veya bazen her iki kulakta da duyulan monoton bir sestir.  

Devamını Oku
Tükürük Bezi Kanseri

Tükürük Bezi Kanseri

Tükürük bezi kanseri, tükürük bezlerinden birinde başlar. Bu sadece bir hastalık değildir. Ağzınızın içinde ve yakınında bulunan birkaç farklı tükürük bezi vardır. Bu bezlerde birçok kanser türü ve iyi huylu (kanserli olmayan) tümör gelişebilir.

Devamını Oku
Burun Eğriliği

Burun Eğriliği

Burun eğriliği (Septum Deviasyonu) Nedir: Burun boşluğunu ikiye ayıran ve kemik ile kıkırdaktan oluşan bölmenin bir tarafa ya da bazen her iki tarafa doğru eğilmesidir...

Devamını Oku
Sinüzit Tedavisinde Balon Dönemi

Sinüzit Tedavisinde Balon Dönemi

Sinüsler normal salgı (mukus) oluşturan burun, sisteminin bir parçasıdır. Normal olarak burun ve sinüsler günde yaklaşık olarak yarım litre mukus salgılar. Üretilen mukus burun örtüsü (mukoza) üzerinde hareket ederek bakterileri, havayla taşınan partikülleri ve toz parçacıklarını temizlerler. Sonra bu mukus geriye boğaza süzülür ve yutulur. İçindeki parçacıklar ve bakteriler mide asidi tarafından parçalanır. Birçok insan bunun farkında değildir çünkü normal bir vücut fonksiyonudur...

Devamını Oku
Bademcik Ameliyatı - Thermal Welding ile Ağrısız Kanamasız

Bademcik Ameliyatı - Thermal Welding ile Ağrısız Kanamasız

Bademcikler, boğazımızın her iki yanında bulunan yapılardır. Bademcikler, boğaza giren bakteri ve virüs cinsi mikropları yakalarlar ve vücudun mikroplarla savaşmasına yardımcı maddeler olan antikorları üretirler. Bademcikleri, çocuğunuzun boğazına bir fenerle bakarak görebilirsiniz. Bademcik iltihabı, bademciklerin mikroplarla karşılaşması ve şişmesi sonucunda gelişir.

Devamını Oku
Horlama ve Uyku Apnesi

Horlama ve Uyku Apnesi

Horlama, hava yolunda darlık oluştuğu durumlarda ortaya çıkan gürültü biçimindeki sestir. Erişkin insanların %45 i zaman zaman % 25 i sürekli horlar. Horlama erkeklerde ve şişman kişilerde daha sık olmakla beraber her insanda görülebilir .Yaşla birlikte horlama sıklığı artar...

Devamını Oku
İşitme Kaybı

İşitme Kaybı

işitme kaybı yaşlanan bir çok insanın ortak sorunu. Kişi, yaşı ilerlese de diğer insanlarla, ailesi ile iletişiminde, sosyal hayatta aktif konumunu korumak ister. İlerleyen yaşlarda İşitme kaybı olduğu zaman hem bu insanların sosyal aktiviteleri engelleniyor hem de toplum içerisinde yalnızlaşmalarına sebep oluyor...

Devamını Oku
Gırtlak (Larenks) Kanserleri

Gırtlak (Larenks) Kanserleri

Gırtlak (Larenks) neresidir?: Oral kavite dediğimiz ağız boşluğumuzun tabanını oluşturan dilimizin bittiği yerden yani dil kökünden başlayıp boynumuzun önünde yer alan adem elması denen kalkansı çıkıntı (Tiroid kıkırdak) içinde korunuma alınmış ses telleri...

Devamını Oku
Baş Dönmesi (Vertigo)

Baş Dönmesi (Vertigo)

Bazı insanlar ise denge sağlamaktaki zorluklarını vertigo kelimesiyle açıklarlar. Bu kelimeler Latince "dönmek" fiilinden gelmektedir. Bu hastalar sıklıkla kendilerinin veya çevrenin döndüğünü söylerler. Vertigo çoğunlukla iç kulak probleminden kaynaklanır.

Devamını Oku
Ses Bozuklukları Birimi

Ses Bozuklukları Birimi

Ses telleri ve larengeal yapıların ayrıntılı inceleme işlemidir. Fonasyon sırasında CV’lerin fundamental frekansı, larengeal mikrofonlar ile sisteme aktarılır. Stroboskop üzerindeki zenon ışık kaynağının, Fundamental frekans ile aynı frekansta, ses telleri üzerine ışık çakmaları göndermesi ile siklusun her fazı, milisaniye düzeyinde incelenebilmektedir.

Devamını Oku
Burun Estetiği (Ultrasonik Rinoplasti)

Burun Estetiği (Ultrasonik Rinoplasti)

Burun kemiklerinin çekiç ve kesici ile kırılması işlemi günümüzde artık motor sistemleri kullanılarak yapılmaya başlandı. Bu yöntem yani ultrasonik kemik kesme ve şekillendirme yöntemidir. Ultrasonik Rinoplasti sayesinde burun kemikleri görerek ve milimetrik ölçümler ile kesilerek kontrollü bir şekilde şekillendiriliyor...

Devamını Oku
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
HEMEN ARA