Prof. Dr. Tolunay Tavil Özdağ

Prof. Dr. Tolunay Tavil Özdağ

(BİYOKİMYA)

Prof. Dr. Tolunay Tavil Özdağ
ÖZGEÇMİŞ

1982 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1988 yılında Haydarpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Biyokimya ve Klinik Biyokimya ihtisasını tamamladı.

1990 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalında çalışmaya başladı. 1998 yılında Doçent, 2010 yılında Profesör ünvanını aldı. 2017 yılına kadar Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesinde Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı Başkanı olarak çalıştı.

Uluslararası bilimsel indekslere giren 22 adet bilimsel makalesi yayınlanmış olup, bu makalelere 600’ün üzerinde atıf yapılmıştır. Kongrelerde sunulmuş 100’ün üzerinde bildirisi vardır. Ulusal kitaplarda bölüm yazarlıkları bulunmaktadır. Türk Klinik Biyokimya Derneği Üyesidir.

İyi derecede Almanca ve İngilizce bilen Prof. Dr. Tolunay Tavil Özdağ, evli ve bir çocuk annesidir.

Başlıca ilgi alanları:

  • Doğumsal Metabolizma Hastalıkları Tanı ve İzlem Laboratuarını kurdu ve geliştirdi. Vücut sıvılarında kantitatif amino asit analiz ve idrarda organik asit analizlerini ülkemizde ilk kez uyguladı.
  • 1990-2006 yılları arasında İstanbul İli Fenilketonüri Yenidoğan Taraması uygulamalarını sürdürdü. T.C. Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü’nün sorumluluğunda başlatılan “Neonatal Tarama Programı”nda Danışma Kurulu üyeliği yaptı.
  • Ülkemizde ilk kez Biyotinidaz Eksikliği Yenidoğan Taramasını başlatarak, bu testin Neonatal Tarama Programına alınmasına ön ayak oldu.
  • Genişletilmiş Yenidoğan Tarama Ünitesini kurdu.

ONLINE RANDEVU AL


DİĞER DOKTORLARIMIZ

ekol hastanesi whatsapp HEMEN ARA
ekol hastanesi whatsapp WHATSAPP