Çapraz Bağ Yırtığı Nedir?

Çapraz Bağ (ACL) Nedir? 

Çapraz bağlar diz eklemi içinde bulunur. Önünde çapraz ön ligament ve arka çapraz arka ligament ile bir "X" oluşturmak için birbirlerinden geçerler. Çapraz bağlar dizinizin ileri geri hareketini kontrol eder.

Diz ekleminizi oluşturmak için üç kemik bir araya gelir: Uyluk kemiğiniz (femur), shinbone (tibia) ve dizkapağınız (patella). Bir miktar koruma sağlamak için dizkapağınız eklemin önünde oturur. Bunlar diz eklemi içinde bulunur.

Çapraz Bağ Yaralanmaları

Ön çapraz bağın kısmi yırtıkları nadirdir; ACL yaralanmalarının çoğu neredeyse tamamen burkulmalara yakındır. En sık görülen diz yaralanmalarından biri, ön çapraz bağ zedelenmesi  veya yırtılmasıdır.

Futbol ve basketbol sporlarına katılan sporcuların ön çapraz bağlarına zarar verme olasılığı daha yüksektir.

Ön çapraz bağdaki tüm yaralanmaların yaklaşık yarısı, eklem kıkırdak, menisküs veya diğer bağlar gibi diz içindeki diğer yapılara zarar verir.

Neden Olur?

Ön çapraz bağ birkaç şekilde yaralanabilir;

Hızla yön değiştirme

Aniden durmak

Futbol takımı gibi doğrudan temas veya çarpışma

 

 

Belirtiler Nelerdir?

Ön çapraz bağınızı yaraladığınızda, bir ses duyabilir ve dizinizin altınızdan çıktığını hissedebilirsiniz.

Şişlik ile ağrı (24 saat içinde diziniz şişer)

Görmezden gelinirse, şişme ve ağrı artacaktır.  Bununla birlikte, spora geri dönmeye çalışırsanız, diziniz muhtemelen dengesiz olur ve dizinizin yastıklama kıkırdağına (menisküs) daha fazla zarar verme riski taşır.

Cerrahi Tedavi

ACL yırtıklarının çoğu birbirine bağlanır. ACL'yi cerrahi olarak onarmak ve diz stabilitesini düzeltmek için yeniden yapılması gerekir. Doktorunuz yırtık bağınızı bir doku aşısı ile değiştirir. Bu aşılama, yeni bir bağ için iskele görevi görür.

Yeniden büyüme zaman aldığından, bir sporcunun ameliyat sonrası spora geri dönmesi altı ay veya daha fazla olabilir.

Ön çapraz bağın yeniden inşası için cerrahi, küçük kesikler kullanılarak da bir artroskopla yapılır. Ameliyattan daha az ağrı, hastanede daha az zaman ile ayrılma ve daha hızlı iyileşme süresi sayılabilir.

Rehabilitasyon Süreci

Tedavinizin cerrahi müdahalesini yapıp yapmamasına bakılmaksızın, rehabilitasyon sizi günlük aktivitenize geri götürmede hayati bir rol oynar. Bir fizik tedavi programı diz gücünü ve hareketini yeniden kazanmanıza yardımcı olur.

Ameliyatınız varsa, fizik tedavi ilk önce eklem ve çevresindeki kasları harekete döndürmeye odaklanır. Bunu, yeni bağları korumak için tasarlanmış bir güçlendirme programı izler. 

 

Detaylı bilgi ve randevu için biz sizi arayalım.


İlgili Makaleler


Protez Ameliyatları

Protez Ameliyatları

Artroskopik el aletleri çok ince ve küçük olması nedeniyle cilt kesisi genellikle çok küçüktür. Bu hastanın konforu ve ameliyat sonrası rehabilitasyonu açısından önemli bir noktadır.

Devamını Oku
Diz ve Omuz Eklemi Ağrılarınız için Kök Hücre Tedavisi

Diz ve Omuz Eklemi Ağrılarınız için Kök Hücre Tedavisi

Omuz ve diz eklemi, vücuttaki en güçlü eklemlerden biridir ve neredeyse her yaşam biçimi için gereklidir. Kök hücre tedavisi de, özellikle omuz ve diz yaralanmalarının yönetilme şeklini değiştirmektedir. Omuz ve diz ağrısı için kök hücre tedavisi omuz ve diz ameliyatı ihtiyacını en aza indirir.

Devamını Oku
Çapraz Bağ Yırtığı Nedir?

Çapraz Bağ Yırtığı Nedir?

Normal koşullarda ön ve arka çapraz bağlar en zorlu hareketler sırasında dahi diz eklemini korur. Fakat beklenmedik bazı durumlarda ve ekleme sert darbeler geldiğinde, özellikle diz eklemini kendi etrafında dönmeye zorlayan travmalar sırasında bu bağlarda zedelenmeler ve yırtıklar oluşabilir.

Devamını Oku
Artroskopik (Kapalı) Diz Ameliyatları

Artroskopik (Kapalı) Diz Ameliyatları

Diz ile ilgili sorunların teşhis ve tedavisinde en sık kullanılan yöntem Artroskopidir. Özellikle menisküs yırtıkları, çapraz bağların yırtıkları, kıkırdak problemleri ve erken dönem kireçlenme bu yöntemle en sık tedavi edilen sorunlardır. Hastanemizde bu yöntemle ameliyatlar kapalı ve hızlı bir şekilde yapılabilmekte, normal yaşantıya dönüş çok daha kısa sürmektedir.

Devamını Oku
Artroskopik (Kapalı) Omuz Ameliyatları

Artroskopik (Kapalı) Omuz Ameliyatları

Omuz çok hareketli bir eklem olması nedeniyle sıklıkla sakatlıklara maruz kalır ve bunun sonucunda ağrı, hassasiyet, zayıflık, gevşeklik ve hareket kısıtlılığı gelişebilir. İyi bir muayene ve gerekli tanı yöntemleri sonrasında problemin tam olarak ne olduğunu anlamak ve tedavi etmek amacıyla omuz artroskopisi gerekebilir...

Devamını Oku
Artroskopik Ayak Bileği Ameliyatları

Artroskopik Ayak Bileği Ameliyatları

Genellikle ayak bileğinin ön kısmına açılan 3 ile 5 mm arası 2-3 adet küçük kesi aracılığıyla ayak bileği artroskopisi gerçekleştirilebilir. Bu yöntemle çeşitli yumuşak doku problemleri, erken dönem kireçlenme, kıkırdak yaralanmaları, tendon sıkışmaları, ödem tedavisi ve eklem içi serbest parçaların çıkarılması gibi ameliyatlar gerçekleştirilebilir.

Devamını Oku
Kamburluk (Ankilozan Spondilit)

Kamburluk (Ankilozan Spondilit)

Ankilozan spondilit (Kamburluk), omurganızdaki eklemleri etkileyen inflamatuar bir durumdur. Spondilit basitçe omurganın iltihaplanması anlamına gelir.

Devamını Oku
Menisküs Nedir?

Menisküs Nedir?

Menisküs, eklem içinde bir amortisör görevi gören disk şeklindeki bir kıkırdak parçasıdır. Her diz, uyluk kemiğinin dış düğmesinin altında bir yan menisküs ve uyluk kemiğinin iç düğmesinin altında bir orta menisküs içerir. 

Devamını Oku
Diz Protezi Ameliyatları

Diz Protezi Ameliyatları

Diz protezi ameliyatları ile ileri derece hastalıklı dizlerde ağrının giderilmesi ve fonksiyonun geri kazanılması sağlanabilir. Diz protezi ameliyatı ile eklemdeki hasarlı kemik ve kartilaj temizlenerek özel metal alaşımlarından ve diğer bileşenlerden oluşan protez ile yer değiştirilir...

Devamını Oku
Sporcu Sağlığı ve Spor Yaralanmaları

Sporcu Sağlığı ve Spor Yaralanmaları

Spor: Eğlence, yarışma, vücut geliştirme ve sağlık amacı ile kas-iskelet sistemi fonksiyonlarıyla yapılan bedensel hareketlerdir. Günümüzde profesyonel ve amatör olarak birçok insan tarafından çeşitli sporlar yapılmaktadır...

Devamını Oku
Sinir Sıkışması Ameliyatları

Sinir Sıkışması Ameliyatları

Sinir Sıkışması Ameliyatı, Boyun omurlarından köken alıp ele kadar uzanan ulnar, median ve radial isimli üç adet ana sinir vardır. En sık dirsek bölgesinde yer alan kubital tünelde sıkışmaktadır...

Devamını Oku
Prp Uygulamaları

Prp Uygulamaları

PRP İngilizce “Platelet Rich Plasma” ifadesinin baş harflerinden türetilmiş olup, trombositten zengin plazma anlamına gelmektedir. PRP tedavisi özellikle son birkaç yılda giderek artan bir şekilde çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaya başlanmış yeni bir yöntemdir...

Devamını Oku
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
HEMEN ARA