Artroskopik (Kapalı) Omuz Ameliyatları

 

Omuz çok hareketli bir eklem olması nedeniyle sıklıkla sakatlıklara maruz kalır ve bunun sonucunda ağrı, hassasiyet, zayıflık, gevşeklik ve hareket kısıtlılığı gelişebilir. İyi bir muayene ve gerekli tanı yöntemleri sonrasında problemin tam olarak ne olduğunu anlamak ve tedavi etmek amacıyla omuz artroskopisi gerekebilir.

Omuz artroskopisi

Artroskopik el aletleri çok ince ve küçük olması nedeniyle cilt kesisi genellikle çok küçüktür. Bu hastanın konforu ve ameliyat sonrası rehabilitasyonu açısından önemli bir noktadır.

Omuz artroskopisi ilk kez 1970 de Amerika Birleşik Devletleri’nde uygulanmıştır. Omuz hastalıklarının teşhis ve tedavisinde çok hızlı ve kolay uygulanabilir bir yöntemdir.

Omuz üç kemikten oluşur; humerus (kol), skapula (kürek) ve klavikula (köprücük) kemikleridir. Humerusa ait olan topuz, skapulaya ait olan soket ile omuz eklemini oluşturur. Bu eklemin etrafını ise rotator manşet dediğimiz kasların tendonları sarar. Rotator manşet ise 4 ana kastan oluşur. Bu kaslar kolun yukarı kalkmasını ve rotasyonunu sağlar. Omuzda bursa ismi verilen ve yastıkçık vazifesi gören bir kese vardır. Bu kürek kemiğine ait olan akromion ilerotator manşet kaslarından supraspinatus tendonu arasında bulunur

Bu yapı akromionun altındaki supraspinatus tendonunun kemiğe sürtmesini ve serbest kaymasını sağlar.  Bursa denilen bu kesenin inflamasyonunda veya hasarında omuz hareketleri ağrılı hale gelir.

Omuz Artroskopisi Ne Zaman Önerilir?

Eğer ameliyat dışı tedavi yöntemlerine yanıt vermeyen ağrılı bir omzunuz varsa ortopedi hekiminiz size omuz artroskopisi önerebilir. Ameliyat dışı tedavi yöntemleri dinlenme, fizik tedavi, ilaç tedavisi ve lokal enjeksiyonlardır. Bu yöntemler omuzdaki enflamasyonu azaltabilir. İnflamasyon insan vücudunda bir hastalık veya yaralanmaya karşı vücudun geliştirdiği normal reaksiyondur. İnflamasyon olan yerde şişme, ağrı ve sertlik eşlik eder.

Yaralanma, aşırı kullanım ve yaşla ilişkili kireçlenme en sık görülen omuz problemleridir. Omuz artroskopisi omuz eklemi ile ilişkili bir çok ağrılı problemlerin, manşet yırtıkları, eklem kıkırdak hasarları, labrum yırtıkları ve diğer eklem çevresi yumuşak dokular değerlendirilir.

En yaygın yapılan artroskopik tamirler;

  • Rotator manşet yırtıkları
  • Kemik çıkıntılarını tıraşlama
  • Labrum yırtıkları tamiri
  • Bağ tamiri
  • Eklem içi enflamasyonlu dokuları ve serbest kıkırdakları temizleme
  • Tekrarlayan omuz çıkıları tamiri
  • Kist eksizyonu

 

Cerrahi Prosedür

Ameliyat pozisyonu yan yatar veya plaj koltuk pozisyonlarından biri olarak planlanır. Cerrahın tercihine göre değişir. Omuz bölgesi çok tüylü ise temizlenmelidir. Antiseptik solüsyonlar ile temizlendikten sonra steril örtü ile örtülür. 

Omuz eklemine sıvı enjekte edilir. Bu kamera girişi sırasında kolay görüntü almayı sağlar. Omuz eklemine atroskop denilen bir kamera ile girilir ve monitörden omuz eklemi ilgili problemler değerlendirilir. Sorun açıkça tanımlandıktan sonra, onarmak için ayrı bir insizyon ile küçük el aletleri kullanılarak tamir yapılır.

Ameliyat Sonrası

Genellik bir gece hastanede yatırılır. Antibiyotik ve ağrı kesici verilir. Kol gövde bandajı ile yatak istirahatı uygulanır.
Her ne kadar açık ameliyata göre iyileşme hızlı ve kısa sürse de Birkaç hafta istirahat önerilir.
Buz uygulaması ortalama saat başı 15 dakika şişlik için yapılır. 2 günde bir pansuman yapılır, 15 gün olunca dikişler
alınır ve duş yapılabilir. Hekiminiz gerekli gördüğü sürece kol gövde askısı kullanmalısınız.

Rehabilitasyon

Günlük aktivitelere geri dönmek için rehabilitasyon çok önemlidir. Bu omuz egzersizleri ile omuz germe ve kuvvetlendirme egzersizleri yapılır. Yapılan cerrahi prosedüre uygun rehabilitasyon programı hekiminiz tarafından size verilecektir. Başarılı bir ameliyat başarılı bir rehabilitasyona bağlıdır. Egzersiz programı için tıklayınız...

Komplikasyon

Genellikle omuz artroskopisinde yan etki nadirdir. Fakat yinede küçük riskler içerebilir. Kanama, enfeksiyon, damar
veya sinir yaralanması olabilir.

Uzun Dönem Sonuçlar

İyileşme süresi kişiler arasında farklılık gösterir. küçük tamirlerde 23 hafta, karmaşık vakalarda daha uzun sürebilir. Omuz yırtıklarının tamirinde iyileşme genellikle birkaç ay sürer.

 

Detaylı bilgi ve randevu için biz sizi arayalım.


İlgili Makaleler


Protez Ameliyatları

Protez Ameliyatları

Artroskopik el aletleri çok ince ve küçük olması nedeniyle cilt kesisi genellikle çok küçüktür. Bu hastanın konforu ve ameliyat sonrası rehabilitasyonu açısından önemli bir noktadır.

Devamını Oku
Diz ve Omuz Eklemi Ağrılarınız için Kök Hücre Tedavisi

Diz ve Omuz Eklemi Ağrılarınız için Kök Hücre Tedavisi

Omuz ve diz eklemi, vücuttaki en güçlü eklemlerden biridir ve neredeyse her yaşam biçimi için gereklidir. Kök hücre tedavisi de, özellikle omuz ve diz yaralanmalarının yönetilme şeklini değiştirmektedir. Omuz ve diz ağrısı için kök hücre tedavisi omuz ve diz ameliyatı ihtiyacını en aza indirir.

Devamını Oku
Çapraz Bağ Yırtığı Nedir?

Çapraz Bağ Yırtığı Nedir?

Normal koşullarda ön ve arka çapraz bağlar en zorlu hareketler sırasında dahi diz eklemini korur. Fakat beklenmedik bazı durumlarda ve ekleme sert darbeler geldiğinde, özellikle diz eklemini kendi etrafında dönmeye zorlayan travmalar sırasında bu bağlarda zedelenmeler ve yırtıklar oluşabilir.

Devamını Oku
Artroskopik (Kapalı) Diz Ameliyatları

Artroskopik (Kapalı) Diz Ameliyatları

Diz ile ilgili sorunların teşhis ve tedavisinde en sık kullanılan yöntem Artroskopidir. Özellikle menisküs yırtıkları, çapraz bağların yırtıkları, kıkırdak problemleri ve erken dönem kireçlenme bu yöntemle en sık tedavi edilen sorunlardır. Hastanemizde bu yöntemle ameliyatlar kapalı ve hızlı bir şekilde yapılabilmekte, normal yaşantıya dönüş çok daha kısa sürmektedir.

Devamını Oku
Artroskopik (Kapalı) Omuz Ameliyatları

Artroskopik (Kapalı) Omuz Ameliyatları

Omuz çok hareketli bir eklem olması nedeniyle sıklıkla sakatlıklara maruz kalır ve bunun sonucunda ağrı, hassasiyet, zayıflık, gevşeklik ve hareket kısıtlılığı gelişebilir. İyi bir muayene ve gerekli tanı yöntemleri sonrasında problemin tam olarak ne olduğunu anlamak ve tedavi etmek amacıyla omuz artroskopisi gerekebilir...

Devamını Oku
Artroskopik Ayak Bileği Ameliyatları

Artroskopik Ayak Bileği Ameliyatları

Genellikle ayak bileğinin ön kısmına açılan 3 ile 5 mm arası 2-3 adet küçük kesi aracılığıyla ayak bileği artroskopisi gerçekleştirilebilir. Bu yöntemle çeşitli yumuşak doku problemleri, erken dönem kireçlenme, kıkırdak yaralanmaları, tendon sıkışmaları, ödem tedavisi ve eklem içi serbest parçaların çıkarılması gibi ameliyatlar gerçekleştirilebilir.

Devamını Oku
Kamburluk (Ankilozan Spondilit)

Kamburluk (Ankilozan Spondilit)

Ankilozan spondilit (Kamburluk), omurganızdaki eklemleri etkileyen inflamatuar bir durumdur. Spondilit basitçe omurganın iltihaplanması anlamına gelir.

Devamını Oku
Menisküs Nedir?

Menisküs Nedir?

Menisküs, eklem içinde bir amortisör görevi gören disk şeklindeki bir kıkırdak parçasıdır. Her diz, uyluk kemiğinin dış düğmesinin altında bir yan menisküs ve uyluk kemiğinin iç düğmesinin altında bir orta menisküs içerir. 

Devamını Oku
Diz Protezi Ameliyatları

Diz Protezi Ameliyatları

Diz protezi ameliyatları ile ileri derece hastalıklı dizlerde ağrının giderilmesi ve fonksiyonun geri kazanılması sağlanabilir. Diz protezi ameliyatı ile eklemdeki hasarlı kemik ve kartilaj temizlenerek özel metal alaşımlarından ve diğer bileşenlerden oluşan protez ile yer değiştirilir...

Devamını Oku
Sporcu Sağlığı ve Spor Yaralanmaları

Sporcu Sağlığı ve Spor Yaralanmaları

Spor: Eğlence, yarışma, vücut geliştirme ve sağlık amacı ile kas-iskelet sistemi fonksiyonlarıyla yapılan bedensel hareketlerdir. Günümüzde profesyonel ve amatör olarak birçok insan tarafından çeşitli sporlar yapılmaktadır...

Devamını Oku
Sinir Sıkışması Ameliyatları

Sinir Sıkışması Ameliyatları

Sinir Sıkışması Ameliyatı, Boyun omurlarından köken alıp ele kadar uzanan ulnar, median ve radial isimli üç adet ana sinir vardır. En sık dirsek bölgesinde yer alan kubital tünelde sıkışmaktadır...

Devamını Oku
Prp Uygulamaları

Prp Uygulamaları

PRP İngilizce “Platelet Rich Plasma” ifadesinin baş harflerinden türetilmiş olup, trombositten zengin plazma anlamına gelmektedir. PRP tedavisi özellikle son birkaç yılda giderek artan bir şekilde çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaya başlanmış yeni bir yöntemdir...

Devamını Oku
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
HEMEN ARA