Diyabette Beslenme Nasıl olmalıdır?

Diyabet, vücudumuzda midenin arka kısmında bulunan pankreasın yeterli miktarda insülin hormonu üretememesi ya da üretilen insülin hormonunun etkili bir şekilde kullanılamaması sonucu oluşan ve ömür boyu süren bir hastalıktır. Besinler vücudumuza alındıktan sonra sindirim sisteminde şekere dönüşerek kana karışır. Kandaki şeker insülin hormonu yardımı ile hücre içerisine girerek enerji olarak kullanılır. Ancak, diyabetli kişilerde vücutta insülin hormonu eksik ya da yetersiz olduğundan şeker hücre içerisine giremez ve enerji olarak kullanılamaz. Sonuç olarak kandaki şeker düzeyi yükselir.                                                                   Biz bu hastalığı 3 gruba ayırıyoruz.

Tip 1 diyabette; vücudumuzda insülin hormonu hiç yok, dışarıdan insülin alımına ihtiyaç var.

Tip 2 diyabette; vücudumuzda insülin hormonu var, fakat görevini yerine getiremiyor.

Gebelik diyabeti(gestasyonel diyabet); gebelik esnasında ortaya çıkan diyabet türüdür.

Besinleri 3 gruba ayırıyoruz . Bunlar Karbonhidratlar, Proteinler ve Yağlar.

Karbonhidratlar parçalandıklarında glukoz, proteinler parçalandıklarında aminoasitler, yağlar parçalandıklarında yağ asitleri oluşur.

Diyabetli kişilerde kan şekerini direkt olarak etkileyen besin grubu Karbonhidratlardır.

Karbonhidratları 2’ye ayırıyoruz.

BASİT (HIZLI) KARBONHİDRATLAR: Saf glukoz şeklinde, parçalanmaya gerek yoktur. Direkt kana karışır ve kan şekerimizi hızlıca arttırırlar. Bu nedenle bu besinleri çok fazla tüketmemeye özen göstermeliyiz.

Örnek olarak; şeker, bal, reçel, pekmez.

KOMPLEKS (YAVAŞ) KARBONHİDRATLAR: Daha uzun sürede sindirim, emilim olduğu için kan şekerimizin daha yavaş ve düzenli bir şekilde yükselmesini sağlarlar.

Örnek olarak; tam tahıllı besinler, kurubaklagiller, meyve ve sebzeler.

GLİSEMİK İNDEKS: Karbonhidrat içeren besinlerin kan şekerini yükseltme hızıdır.

Glisemik indeksi yüksek besinler kan şekerinizi hızlı yükseltir. Diyabette beslenmedeki amaç; kan şekerinin yavaş, dengeli yükselmesidir.

Glisemik İndeksi yüksek besinler; patates, incir, üzüm, kavun, muz, karpuz, kuru meyveler.

!!!!!!! Glisemik indeksi yüksek besinleri tüketeceğimiz zaman miktar/porsiyon ölçülerine dikkat etmemiz gerektiği gibi kontrollü şeker düzeylerine sahip olmamız gerekmektedir.

POSA: Bitkisel karbonhidratların sindirilmeyen kısmıdır.

Örnek olarak; esmer ekmek,tam tahıllı besinler, sebze, meyve, kurubaklagiller gösterilebilir.

Bol posalı beslendiğimizde yediğimiz besinler daha uzun sürede sindirilir, kan şekerimiz yavaş yükselir. Aynı zamanda bol posalı beslenmek, kan yağlarımızın düzenlenmesine yardımcı olur.

Posalı beslenmek için;

→ Her öğün sebze yemeye özen göstermeliyiz.

→ Her öğünde mutlaka salatayı tüketmeliyiz.

→ Ekmek olarak esmer ekmeği tercih etmeliyiz.

→ Haftada en az 2 gün mutlaka kuru baklagil tüketmeliyiz.

PROTEİN: Protein ihtiyacı bütün yetişkinlerde aynıdır. Sadece gebelik, böbrek rahatsızlıkları gibi özel durumlarda ihtiyaç arttırılabilir veya azaltılabilmektedir. Uzun süreli kontrolsüz diyabet sonucu böbreklerimiz yorulmaya başlıyorsa protein kısıtlanmalıdır.

Proteinler de iki grupta incelenmektedir.

Hayvansal proteinler: Et, süt, yumurta ..

Bitkisel proteinler: Kuru baklagiller, kuruyemişler.

!!!!!!! Kolesterolümüz var ise, haftada 2 günden fazla kırmızı et ve yumurta tüketimi önerilmemektedir.

!!!!!!! Haftada en az 2 gün balık tüketimi kalp sağlığımızın korunmasına yardımcı olmaktadır.

YAĞLAR:

Doymuş yağlar: Oda sıcaklığında katı görünümde olan yağlardır.

Bunlar; tereyağ, kuyruk yağı, margarin.. 

!!!!!!! Doymuş yağların fazla tüketimi kalp rahatsızlıkları riskini arttırmaktadır.

Doymamış yağlar: Zeytinyağı, ayçiçeği, mısırözü..

!!!!!!! Doymamış yağlar tüketilmesi önerilen  yağlardır. Kullandığımız miktara dikkat etmek önemlidir.

!!!!!!! 1 kg sebzeye yaklaşık 3-4 yemek kaşığı zeytinyağı eklenmesi uygundur. Fazla yağın kimseye yararı yoktur.

Karbonhidrat, Protein ve Yağları 6 besin grubuyla vücudumuza alıyoruz.

Bunlar; Et, Süt, Ekmek, Sebze, Meyve ve Yağ dır.

HİPOGLİSEMİ: Kan şekerinin 70 ‘in altına düşmesidir. Kan şekeriniz düştüğünde; soğuk terleme, titreme, baş dönmesi, bulanık görme, çarpıntı gibi belirtiler görülmektedir.

Kan şekeri; 50’nin altına düştüğünde bilinç kaybı(bayılma) oluşabilir.

 

Kan şekerinizi 70’in altında görürsek ne yapmalıyız?

Böyle bir durumda hemen 4 adet kesme şeker veya 1 bardak meyve suyu veya 2 tatlı kaşığı bal/pekmez/reçel  tüketilip 15 dakika beklenmelidir. Sonrasında kan şekeri tekrar ölçülmeli; Kan şekeriniz hala 70’in altındaysa aynı işlem tekrar edilmelidir. Eğer 70’in üzerindeyse 1 dilim ekmek veya 1 meyve veya 1 bardak süt gibi bir ara öğün alınmalıdır. Yemek zamanıysa öğün tüketilmelidir.

                                                                                                                              Dyt. Simge ŞENMAN

Detaylı bilgi ve randevu için biz sizi arayalım.


İlgili Makaleler


Bariatrik Cerrahi Sonrası Beslenme

Bariatrik Cerrahi Sonrası Beslenme

Gastrik bypass diyetinizi yakından izlemek, güvenli bir şekilde kilo vermenize yardımcı olacaktır. Küçülen midenizin rahat ve güvenli bir şekilde sindirebileceği daha az miktarda yiyecek yemeye alışmak önemlidir. Gastrik bypass cerrahisi sonrası diyet önerileri kişisel durumunuza göre değişir.  

Devamını Oku
Diyabetli Bireylerde Beslenme ve Karbonhidrat Sayımı

Diyabetli Bireylerde Beslenme ve Karbonhidrat Sayımı

Karbonhidrat sayımı, tip 1 veya tip 2 diyabetli insanlar için bir yemek planlama aracıdır. Karbonhidrat sayımı, her gün yediğiniz gıdalardaki karbonhidrat miktarını takip etmeyi içerir.  

Devamını Oku
Gebelikte Beslenme

Gebelikte Beslenme

Vücudunuz hamilelik sırasında birçok fiziksel ve hormonal değişiklik geçirir. Bu süre zarfında vücudunuzu besleme şekliniz sağlığınızı ve bebeğinizi etkileyecektir. Hamileliğiniz boyunca sağlıklı kalmanıza yardımcı olmak için sağlıklı, dengeli bir diyet yemelisiniz.

Devamını Oku
Kronik Hastalıklarda Beslenme

Kronik Hastalıklarda Beslenme

Kalp hastalığı, kanser ve diyabet, 65 yaş ve üstü yetişkinlerde önde gelen kronik hastalıklar ve nihai ölüm nedenleri arasındadır. İyi haber şu ki, araştırmalar fiziksel aktivite, sigarayı bırakma, alkol tüketimini sınırlama ve sağlıklı bir diyetin, yaşlıların yaşlanma ve kronik hastalık riskini azaltma, hastalık ilerlemesini azaltma ile ilişkili bozulmadan kaçınmasına yardımcı olan genetik faktörlerden daha etkili olduğunu gösteriyor. 

Devamını Oku
Sağlıklı Zayıflama

Sağlıklı Zayıflama

Yavaş ve istikrarlı bir şekilde kilo veren insanlar (haftada yaklaşık 1 ila 2 kilo) kilo vermede daha başarılıdır. Sağlıklı kilo kaybı sadece bir “diyet” veya “program” ile ilgili değildir. Günlük beslenme ve egzersiz alışkanlıklarında uzun vadeli değişiklikler içeren sürekli bir yaşam tarzı ile ilgilidir.

Devamını Oku
Sporcu Beslenmesi

Sporcu Beslenmesi

Sporcu beslenmesi, sporcuların ihtiyaç duydukları beslenmeyi doğru zamanda, en uygun biçimde tüketmelerini sağlamak için kullanılmaktadır. Bu takviyeler kullanıcılar için kolaylıktır. Besleyici bir diyetle birlikte ve aktif yaşam tarzınızı tamamlamanın bir yolu olarak kullanılması gerektiğini hatırlamak önemlidir.

Devamını Oku
Kilonuz Kontrol Altında mı?

Kilonuz Kontrol Altında mı?

Dünya Sağlık Örgütünün raporuna göre dünyada dünyada her yıl 2.8 milyon insan obezite sonucu hayatını kaybetmektedir. Şişmanlık ve obezitenin, kan basıncı, kolesterol, trigliserid ve insülin direnci üzerine olumsuz etkileri bilinmektedir...

Devamını Oku
Diyabette Beslenme Nasıl olmalıdır?

Diyabette Beslenme Nasıl olmalıdır?

Diyabet, vücudumuzda midenin arka kısmında bulunan pankreasın yeterli miktarda insülin hormonu üretememesi ya da üretilen insülin hormonunun etkili bir şekilde kullanılamaması sonucu oluşan...

Devamını Oku
HEMEN ARA
WHATSAPP