Yas Süreci

Keder, sizin için önemli olan birini ya da bir şeyi kaybetmeye doğal bir yanıttır. Üzüntü veya yalnızlık gibi çeşitli duygular hissedebilirsiniz ve bunu birkaç farklı nedenden dolayı deneyimleyebilirsiniz. Belki sevilen bir kişi öldü, bir ilişki sona erdi ya da işinizi kaybettiniz. Kronik hastalık veya yeni bir eve taşınmak gibi diğer yaşam değişiklikleri de kedere yol açabilir.

Herkes farklı keder verir. Ancak duygularınızı anlarsanız, kendinize iyi bakarsanız ve destek ararsanız, iyileşebilirsiniz.

Kaybınızla yüzleştiğinizde duygularınız aşamalar halinde olabilir. Süreci kontrol edemezsiniz ancak duygularınızın arkasındaki nedenleri bilmek yardımcı olur. Bütün insanlar keder farklı yaşarlar. Artık bir kederi düşünmenin ideal yolu olarak düşünmese de, kederin aşamalarını duymuş olabilirsiniz:

Reddetme: Bir kaybı ilk öğrendiğinizde, “Bu gerçekleşmiyor” diye düşünmek normaldir. Şok veya uyuşmuş hissedebilirsiniz. Bu, ezici duyguların acelesi ile başa çıkmak için geçici bir yoldur. Bu bir savunma mekanizması.

Öfke: Gerçeklik ortaya çıktıkça, kaybınızın acılarıyla karşı karşıya kalırsınız. Sinirli ve çaresiz hissedebilirsiniz. Bu duygular daha sonra öfkeye dönüşür. Diğer insanlara, daha yüksek bir güce veya genel olarak yaşama yönlendirebilirsiniz. Ölen ve sizi yalnız bırakan sevilen birine kızmak da doğaldır.

Pazarlık: Bu aşamada, kaybı önlemek için neler yapabileceğiniz üzerinde duruyorsunuz. Ortak düşünceler ‘Keşke’ dir. Ayrıca daha yüksek bir güce sahip bir anlaşmaya varabilirsiniz.

Depresyon : Kayıp ve yaşamınız üzerindeki etkisini anlamaya başladığınızda üzüntü başlar. Depresyon belirtileri arasında ağlama, uyku sorunları ve iştah azalması bulunur. Bunalmış, pişman ve yalnız hissedebilirsiniz.

Kabul: Kederin bu son aşamasında, kaybınızın gerçekliğini kabul edersiniz. Değiştirilemez. Hâlâ üzülmene rağmen, hayatında ilerlemeye başlayabilirsin.

Her insan bu aşamalardan kendi yolundan geçer. Aralarında ileri geri gidebilir veya bir veya daha fazla aşamayı tamamen atlayabilirsiniz. Bir ölümün yıldönümü veya tanıdık bir şarkı gibi kaybınızın hatırlatıcıları kederin geri dönüşünü tetikleyebilir.

Kederlenecek “normal” bir zaman yoktur. Yas tutma süreciniz kişiliğiniz, yaşınız, inançlarınız ve destek ağınız gibi bir çok şeye bağlıdır. Kayıp türü de bir faktördür. Örneğin, sevilen birinin ani ölümü üzerine, örneğin romantik bir ilişkinin sona ermesinden daha uzun ve daha sert üzülme ihtimaliniz vardır.

Zamanla üzüntü hafifler. Kederin yanında mutluluğu ve neşeyi de hissedebileceksiniz. Günlük yaşamınıza dönebileceksiniz.

Bir terapist duygularınızı keşfetmenize yardımcı olabilir. Ayrıca baş etme becerilerini öğretebilir ve kederinizi yönetmenize yardımcı olabilir. Depresyondaysanız, bir doktor kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacak ilaçlar reçete edebilir.

Derin, duygusal acı çektiğinizde, duygularınızı uyuşturucu, alkol, yiyecek veya hatta iş ile uyuşturmaya çalışmak cazip gelebilir. Bunlar, daha hızlı iyileşmenizi veya uzun vadede daha iyi hissetmenizi sağlamayacak geçici kaçışlardır. Aslında, bağımlılık , depresyon , kaygı ve hatta duygusal bir bozulmaya yol açabilirler .

Bunun yerine, kaybınızla başa çıkmanıza ve iyileşmeye başlamanıza yardımcı olması için ruh sağlığı uzmanınız ile görüşmelisiniz.

Detaylı bilgi ve randevu için biz sizi arayalım.


İlgili Makaleler


Bipolar Bozukluk

Bipolar Bozukluk

Eskiden manik depresyon olarak adlandırılan bipolar bozukluk, duygusal yüksekleri (mani veya hipomani) ve düşükleri (depresyon) içeren aşırı ruh hali değişimlerine neden olan zihinsel bir sağlık durumudur.  

Devamını Oku
Gebelik ve Emzirme Döneminde Psikiyatrik Sorunlar

Gebelik ve Emzirme Döneminde Psikiyatrik Sorunlar

Gebelik tipik olarak duygusal bir refah zamanı olarak kabul edilmesine rağmen, son çalışmalar  kadınların % 20'sinin hamilelik sırasında duygudurum veya anksiyete bozukluklarından muzdarip olduğunu göstermektedir. Özellikle savunmasız olan, hamilelik sırasında psikotrop ilaçları bırakan psikiyatrik hastalık öyküsü olan kadınlardır. 

Devamını Oku
Yas Süreci

Yas Süreci

Keder, sizin için önemli olan birini ya da bir şeyi kaybetmeye doğal bir yanıttır. Üzüntü veya yalnızlık gibi çeşitli duygular hissedebilirsiniz ve bunu birkaç farklı nedenden dolayı deneyimleyebilirsiniz. Belki sevilen bir kişi öldü, bir ilişki sona erdi ya da işinizi kaybettiniz.

Devamını Oku
Ergenlik Dönemi Sorunları

Ergenlik Dönemi Sorunları

Ergenlerin çoğu iyi fiziksel ve zihinsel sağlığa sahiptir. Bununla birlikte, ergenlik döneminde kronik hastalıkların görülme sıklığı artmaktadır ve muhtemelen obezite ile ilişkili bozuklukların daha erken başlaması, ciddi çocukluk bozukluklarından sonra daha uzun süre hayatta kalması ve diğer bilinmeyen faktörlerden kaynaklanmaktadır.  

Devamını Oku
Yaşlılık Psikiyatrisi

Yaşlılık Psikiyatrisi

Yaşlılık psikiyatristleri, demans, depresyon ve şizofreni dahil olmak üzere çeşitli zihinsel sağlık sorunlarından muzdarip yaşlı yetişkinler (veya benzer ihtiyaçları olan) için uzman ve bütünsel değerlendirme, tedavi ve sürekli bakım sağlayan doktorlardır.  

Devamını Oku
Madde Bağımlılığı

Madde Bağımlılığı

Bağımlılık, zararlı sonuçlara rağmen kompulsif madde kullanımı ile kendini gösteren karmaşık bir durumdur. Bağımlılığı olan kişiler (şiddetli madde kullanım bozukluğu) alkol veya uyuşturucu gibi belirli bir madde (maddelerin) yaşamlarını aldıkları noktaya kadar yoğun bir şekilde odaklanırlar. 

Devamını Oku
Bedensel Hastalıklara Eşlik Eden Psikiyatrik Durumlar

Bedensel Hastalıklara Eşlik Eden Psikiyatrik Durumlar

En sık görülen depresyon, konfüzyon, anksiyete ve konuşma veya hafıza bozukluklarıdır. Şikayetler veya endişeler yeni veya zihinsel sorunların bir geçmişi olabilir. Şikayetler fiziksel bir durumla başa çıkma ile ilişkili olabilir veya fiziksel bir durumun beyindeki doğrudan etkileri olabilir. 

Devamını Oku
Yeme Bozuklukları

Yeme Bozuklukları

Yeme bozuklukları, yeme davranışının belirgin şekilde normal sınırlar dışına çıktığı bir grup hastalıktır. En bilinen yeme bozukluğu türleri anoreksiyanervoza ve bulimianervozadır...

Devamını Oku
Destekleyici Psikoterapi

Destekleyici Psikoterapi

Destekleyici psikoterapi, psikiyatrik tanısal değerlendirmeyi gerektiren, terapistin girişimlerinin planlı ve özgül bir hedefi başarmaya yönelik olarak tasarlandığı bir psikoterapidir. Psikodinamik temellere dayalıdır. Ancak bu terapi türünü kullanan psikoterapist hastanın ihtiyaçlarını dikkate alarak...

Devamını Oku
Panik Bozukluk

Panik Bozukluk

Panik bozukluk, tekrarlayan panik ataklar (bakınız; merak ettikleriniz => panik atak) ile seyirli bir hastalıktır. Panik bozukluğun yaşam boyu yaygınlığı %4-5, sadece panik atağının sıklığı %22 gibi yüksek bir orandır...

Devamını Oku
Öfke Kontrolü

Öfke Kontrolü

Duygularımız, çevresel beklentilere uyum yapmamızı sağlayan, bizi bir davranışa yönelten, ama davranışın ne olduğuna bizim karar verebileceğimiz hislerdir. Korku, hayret, üzüntü, tiksinti,sevinç gibi.. Öfke de bunlardan biridir...

Devamını Oku
Depresif Bozukluk

Depresif Bozukluk

Depresyon (çökkünlük) insanın duygudurum hallerinden biridir (bakınız; merak ettikleriniz=>depresyon). Belirli bir dereceye kadar normal kabul edilebilecek bu ruh hali, süresi uzadıkça ve şiddeti arttıkça bir hastalık haline gelir...

Devamını Oku
Uyum Bozuklukları

Uyum Bozuklukları

Bir yaşam olayına bağlı olarak gelişen, depresif ya da kaygı belirtilerinin ön planda olduğu olumsuz ruhsal durumlardır. Bu yaşam olayları, herkes için olmasa da stres yaratma potansiyeli olan olaylardır...

Devamını Oku
Uyku Bozuklukları

Uyku Bozuklukları

Uyku organizmanın çevreyle alışverişinin, algılarının ve tepkilerinin kaybolduğu geriye dönüşümlü bir davranış ve bilinç durumudur ve yaşamımızın yaklaşık üçte biri uykuda geçmektedir...

Devamını Oku
Sınav Kaygısı

Sınav Kaygısı

Sınav öncesi ve/veya sınav sırasında yaşanan, öğrenilen bilginin etkili bir biçimde kullanılmasına engel olan ve başarının düşmesine yol açan yoğun kaygıdır...

Devamını Oku
Obsesif Bozukluk

Obsesif Bozukluk

Obsesif-Kompulsif Bozukluk, toplumda “takıntı hastalığı” olarak da bilinen bir kaygı bozukluğudur. En temel belirtileri, hastanın zihnine kontrolü dışında giren ve kendi çabasıyla zihninden çıkaramadığı düşünceler...

Devamını Oku
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) çocukluk çağında başlayan, buna karşın özellikle çocukluk döneminde tedavi alınmamışsa belirtileri önemli oranda erişkinlikte de devam eden...

Devamını Oku
Fobiler

Fobiler

Bireyin,başkalarınca değerlendirilebilecek olduğu bir ya da birden çok toplumsal durumda belirgin bir korku ya da kaygı duymasıdır. Toplumsal etkileşimler (örneğin, karşılıklı konuşma, tanımadık insanlarla karşılaşma), gözlenme...

Devamını Oku
Yaygın Anksiyete Bozukluğu

Yaygın Anksiyete Bozukluğu

Toplumda genellikle “çok evhamlı olmak” olarak tariflenen hastalıktır. Bu kaygı bozukluğu türünde birey belirli bir konudan ziyade birçok yaşam olayı ve günlük konuyla ilgili kaygı (endişe) duyar...

Devamını Oku
Evlilik Terapisi

Evlilik Terapisi

Evlilik ya da henüz evli olmayan çift ilişkilerinin pek çoğunda zaman zaman bazı sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bunlar bazen eşlerin kendi aralarında ya da güvenilir, tecrübeli ve tarafların otorite olarak algıladıkları bir arkadaş veya yakın aile büyüğünün yardımları ile çözülebilmektedir.

Devamını Oku
Şizofreni

Şizofreni

Şizofreni, beyindeki kimyasal madelerin iletiminde bir bozukluk olması ve beyin yapısında bazı farklılıkların görülmesiyle ortaya çıkan bir beyin hastalığıdır. Hastalığın aktif (alevlenme) ve pasif (iyileşme) dönemleri vardır...

Devamını Oku
ekol hastanesi whatsapp HEMEN ARA
ekol hastanesi whatsapp WHATSAPP