Pozisyonel Testler

İyi huylu pozisyonel vertigo (BPV), ani bir dönme veya kafanız içeriden dönüyormuş gibi hissetmenize neden olur.

BPV'niz varsa kısa süreli hafif veya yoğun baş dönmesi yaşayabilirsiniz. Kafanızın konumunu değiştirmek bir bölümü tetikleyebilir. BPV'nin bir bölümünü tetikleyebilecek diğer eylemler şunlardır:

  • Başını yukarı veya aşağı yatırmak
  • Uzanmak
  • Ters çevirmek
  • Kalkmak

BPV belirtileri gelip gidebilir. Genellikle bir dakikadan az sürerler.BPV rahatsız edici olabilir ancak baş dönmesi birinin düşmesine neden olmadıkça nadiren ciddidir.

İyi huylu pozisyonel vertigoya ne sebep olur?

BPV, normalde kulağın başka bir bölgesinde bulunan küçük kalsiyum karbonat kristalleri serbest kaldığında ve yarım daire şeklindeki kanallara girdiğinde gelişir. Bu kristaller yarım daire biçimli kanalların içinde oluştuğunda da olabilir. Bu, beyninizin vücudunuzun konumu hakkında kafa karıştırıcı mesajlar almasına neden olur.

İyi huylu pozisyonel vertigo için kimler risk altındadır?

BPV için önemli bir risk faktörü yoktur, ancak kalıtsal bir durum olabileceğine dair bazı göstergeler vardır. BPV'li birçok insanın da durumu olan akrabaları vardır.

Çeşitli faaliyetler BPV'yi getirebilir. Bununla birlikte, çoğu semptom kafanızın pozisyonunda bir değişiklik olduğunda ortaya çıkar. Nistagmus olarak da adlandırılan anormal göz hareketleri genellikle BPV semptomlarına eşlik eder. Oldukça nadir olmasına rağmen, her iki kulakta da BPV olabilir.

İyi huylu pozisyonel vertigo nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz, Dix-Hallpike testi adı verilen bir manevra yaparak BPV'yi teşhis edebilir. Doktorunuz başınızı belli bir pozisyonda tutarken, bir masanın üzerinde sırtınızla hızla uzanmanızı ister. Bu test sırasında anormal göz hareketlerini arayacaklar ve size bir dönme hissi yaşayıp yaşamadığınızı sorabilirler.

Doktorunuz ayrıca size genel bir fizik muayene verebilir. Tam bir tıbbi öykü alınır ve diğer bozuklukları veya hastalıkları ekarte etmek için nörolojik bir muayene yapılır

Detaylı bilgi ve randevu için biz sizi arayalım.


İlgili Makaleler


Bilgisayarlı Ses Analizi

Bilgisayarlı Ses Analizi

Bilgisayarlı solunum ses analizi uygulanması doktorlara pulmoner patolojilerin teşhisinde yardımcı olabilir. Solunum sesleri ve solunum akışı arasındaki ilişki, solunum sisteminin patofizyolojisini ortaya çıkarır ve akustik hava akışı tahmini için bir temel olarak kullanılabilir. 

Devamını Oku
İşitme Değerlendirilmesi ve Rehabilitasyonu

İşitme Değerlendirilmesi ve Rehabilitasyonu

İşitsel rehabilitasyon işitme kaybı sonucunda sınırlı kalan faaliyetlerine dahil olması için kişinin yeteneğini optimize etmeyi amaçlar. İşitme problemlerini çözmek için sadece işitme cihazlarına veya koklear implantlara güvenmek yerine, işitsel rehabilitasyon yaklaşımı, işitme kaybına sahip olan kişinin, oldukça değerli olan ve işitme güçlüğü nedeniyle tehlikeye girme riski taşıyan belirli durumları 

Devamını Oku
Otoakustik Emisyon Testi

Otoakustik Emisyon Testi

Kulağınız dış, orta ve iç kulak olarak üç bölümden oluşur. Otoakustik Emisyon Testi (OAE), iç kulağınızın ne kadar iyi çalıştığını bulmak için kullanılır. Otoakustik emisyonları ölçer. Bunlar, bir sese yanıt verirken iç kulak tarafından verilen seslerdir. İç kulakta sese titreşerek tepki veren saç hücreleri vardır. Titreşim, orta kulağa geri dönen çok sessiz bir ses üretir. Bu ses ölçülen OAE'dir.

Devamını Oku
Dinamik Postürografi

Dinamik Postürografi

Dinamik Posturografi (DP), klinik ve bilimsel literatürde duyusal, motor ve merkezi uyarlanabilir fonksiyonel dengesizlikleri ayırt etmenin objektif bir yöntemi olarak çalışır. Denge, çoklu etkileşen bileşenlerden oluşan son derece uyarlanabilir bir sistemin fonksiyonel ifadesi olduğundan, DP tarafından sağlanan fonksiyonel bozulma bilgileri incelenir.

Devamını Oku
Kalorik Stimülasyon

Kalorik Stimülasyon

Kalorik stimülasyon, kulaktaki sinirlere zarar bulmak için kullanılan bir prosedürdür. İnsanlar kalori terimini genellikle yiyecekle ilişkilendirse de, bir kalori temelde bir ısı birimidir. Kalori stimülasyonu sırasında kulak kanallarına soğuk ve ılık su yerleştirilir ve reaksiyonunuz izlenir.

Devamını Oku
Pozisyonel Testler

Pozisyonel Testler

İyi huylu pozisyonel vertigo (BPV), ani bir dönme veya kafanız içeriden dönüyormuş gibi hissetmenize neden olur. BPV'niz varsa kısa süreli hafif veya yoğun baş dönmesi yaşayabilirsiniz. Kafanızın konumunu değiştirmek bir bölümü tetikleyebilir.

Devamını Oku
Electrocochleography

Electrocochleography

Elektrokokleografi (ECochG) kokleanın elektriksel potansiyellerini kaydetmek için bir yöntemdir. ECochG genellikle uyaranla ilişkili koklear potansiyellerinin (dinlenme potansiyellerinin aksine) ölçülmesini içerir ve sıklıkla işitme sinirinin tüm siniri veya bileşik aksiyon potansiyelinin ölçümünü içerir.  

Devamını Oku
VEMP Testi

VEMP Testi

VEMP, bir kulağı tekrarlayan nabız veya tıklama sesi stimülasyonu ile uyararak ve daha sonra seçilen kaslar üzerinde yüzey EMG yanıtlarını ölçerek yapılan ve her bir ses tıklaması veya nabzı ile ilişkili kas elektriksel aktivitesinin reaksiyonunu gösteren nispeten yeni bir vestibüler fonksiyon testidir. 

Devamını Oku
Pozisyonel Vertigoya (BPPV) Yönelik Manevra Uygulamaları

Pozisyonel Vertigoya (BPPV) Yönelik Manevra Uygulamaları

Bu durumun en yaygın tipi BPPV'dir (iyi huylu paroksismal pozisyonel vertigo). İç kulağınızda küçük kalsiyum kristalleri gevşediğinde olur. Yatağa girerken veya yataktan kalkarken ya da başınızı yukarı eğerek hissedebilirsiniz. 60 yaşın üzerindeki kişilerin BPPV alma olasılığı daha yüksektir. Nedene bağlı olarak, bazı manevralar rahatlama getirebilir.  

Devamını Oku
Vestibüler (Denge) Rehabilitasyon

Vestibüler (Denge) Rehabilitasyon

Vestibüler rehabilitasyon, dengeyi geliştirmek ve baş dönmesi ile ilgili sorunları azaltmak için çalışan egzersiz tabanlı bir programdır. Vestibüler rehabilitasyon denge tedavisidir. Daha az baş dönmesi ve dengenizi korumanıza yardımcı olacak egzersizler öğretir. Germe ve güçlenme üzerine çalışabilirsiniz

Devamını Oku
Video Head Impulse Test (vHIT)

Video Head Impulse Test (vHIT)

vHIT günlük hareketlerin doğal aralığındaki kafa hareketlerine yanıt olarak vestibüler oküler refleksin (VOR) hızlı ve objektif bir ölçümünü sağlar, bir anormallik yakalamayı amaçlar. vHIT sonuçları tarafa özgü vestibüler fonksiyon hakkında derhal bilgi verir. 

Devamını Oku
Videolaringostroboskopik Değerlendirme

Videolaringostroboskopik Değerlendirme

Videostroboskopi prosedürü, gırtlak üzerinde yapılan invazif olmayan bir muayenedir. Laringeal muayenelerde altın standart olduğu düşünülmektedir. Videostroboskopi prosedürü, doktora ses tellerinizin hareket halindeki yavaş hareketli, büyütülmüş bir görünümünü sağlayan son teknoloji ürünü bir prosedürdür. 

Devamını Oku
Videonistagmografi

Videonistagmografi

Videonistagmografi (VNG), nistagmus adı verilen istemsiz göz hareketlerini ölçen bir testtir. Bu hareketler yavaş veya hızlı, sabit veya sarsıntılı olabilir. Nistagmus gözlerinizin bir yandan diğer yana veya yukarı ve aşağı hareket etmesine veya her ikisine birden neden olur. 

Devamını Oku
HEMEN ARA
WHATSAPP