Yüz kırıklarının cerrahi tedavileri


Oral ve maksillofasiyal cerrahi diş hekimliği mezuniyeti sonrasında bir uzmanlık dalı olup estetik ve fonksiyonel olarak başın, yüzün, ağızın, dişlerin, dişetlerin  ve boynu ilgilendiren hastalıklar, travmalar ve deformitelerin tedavisini yapan  bilim dalıdır.

Gelişmesinde diş hekimlerin ön ayak olduğu 20. YY başlarında oral cerrahi olarak adlandırılmaktaydı. Oral cerrahi alanında çalışan cerrahların yeteneğin artması ve teknolojik gelişmelerin sağladığı ilerleme 100 yıllık gelişme süresi içerisinde ağız cerrahların ilgi alanları komşu anatomik sahaları da kapsamaya başladı. 1980’lerin başında branşın ismi Oral ve Maksillofasiyal Cerrahi olarak değiştirildi. Böylece 80’li yılların başında konan yeni branş ismi oral cerrahinin yetersiz olduğu ve uygulanan cerrahi işlemler ile branşın kapsamı  açısından tamamıyla prosedürlerin birer yansıması olmuştur. Dünyanın bir çok ülkesinde uzmanlık dalı olarak kabul edilmiştir. OMC İngiltere’de 1994 yılında 9. cerrahi uzmanlık dalı olarak dahil edilmiştir. Avrupa Birliği Yasaları oral ve maksillofasiyal cerrahiyi,  diş hekimliği tabanlı olması nedeniyle, diğer cerrahi branşlardan ayrılmıştır.

Diş hekimliğinin uzmanlık dalı olan oral ve maksillofasiyal cerrahi , oral ve maksillofasiyal bölgeyi ilgilendiren hastalıkların, yaralanmaların ve defektlerin yumuşak ve sert doku onarımlarını estetik ve fonksiyonel bütünlüğünü sağlayarak hastaların maksimum şekilde hayat kalitesini arttırmayı amaçlar.

Oral ve maksillofasiyal cerrahinin kapsamı genel hatlarıyla şöyledir :

 •  Kazalar sonunda baş ve boyun ve yüzde oluşan hasarın düzeltilmesi,
 •  Bebeklerde ve çocuklarda dudak ve damak yarığının onarımı,
 •  Beyin cerrahları ile çalışarak kafatası ve yüzdeki defektlerin tamiri,
 •  Baş boyun kanserlerin rezeksiyonu,
 •  Vücudun başka bir kısmından alınan canlı dokular ile defektlerin  tamiri,
 •  Her tipte yüz ağrısının teşhis ve tedavisi,
 •  Çene ekleminin her türlü hastalıklarının teşhisi ve tedavisi,
 •  Yanlış büyümüş çenelerin ameliyatla düzeltilmesi,
 •  Distraksiyon osteogenezisi ile çenelerin uzatılması,
 •  Dişlerin implant ile replasmanı,
 •  Yüzün estetiğini geliştirmek için kozmetik cerrahi işlemleri,
 •  Baş ve boyunun deri tümörleri.

Oral ve Maxillofasiyal Cerrah Kimdir?

Oral ve maksillofasiyal cerrah (OMC) uzmanlığını ağız, yüz ve çene hastalıkları ve cerrahisi üzerine yapan diş hekimidir. Beş yıllık diş hekimliği eğitiminden sonra OMC asistanı 4 veya 6 yıl boyunca hastane/ fakülte  ortamında yüzün, ağzın ve çenelerin yumuşak ve sert dokularına yönelik geniş çaplı prosedürlerini öğrenir.

Uzmanlık süresinde tıp fakültelerinde anestezi, KBB, plastik cerrahi, genel anestezi, genel cerrahi ve acil tıp dallarında 2 yıl süre boyunca  rotasyon yapılır. Oral ve maksillofasiyal cerrahinin uzmanlığı benzersiz olmakla birlikte diğer tıp branşları ve diş hekimliği uzmanlık branşları ile hasta tedavilerinde ortak çalışmaktadır.

Detaylı bilgi ve randevu için biz sizi arayalım.


Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
Kapat
HEMEN ARA