Omurga Kırığı - Bel Kayması

Omurga Kırığı - Bel Kayması


Bel Kayması Nedir?  Belirtileri Nelerdir?

 

Bel Kayması (Spondilolistez), alt omurları (omurga kemikleri) etkileyen bir spinal durumdur . Bu hastalık alt omurlardan birinin doğrudan altındaki kemiğe doğru kaymasına neden olur. Bu acı verici bir durumdur ancak çoğu durumda tedavi edilebilir. Hem terapi hem de cerrahi yöntemler kullanılabilir.

 

Bel kaymasının belirtileri değişkenlik gösterir. Hafif vakaları olan kişilerde herhangi bir belirti olmayabilir. Bununla birlikte, ciddi vakaları olan kişiler günlük aktiviteleri gerçekleştiremeyebilir. En sık görülen semptomlardan bazıları şunlardır:

 

-Sürekli bel ağrısı

-Sırt ve bacaklarda sertlik

-Alt sırt hassasiyeti

-Uyluk ağrısı

 

Neden Olur?

 

Bel kaymasının nedenleri yaş, kalıtım ve yaşam biçimine göre değişir. Çocuklar bir doğum hatası veya yaralanması sonucu bu durumdan muzdarip olabilir. Ergenlik döneminde hızlı büyüme de katkıda bulunan bir faktör olabilir.

Spor yapmak aynı zamanda vücudunuzun gerilmesine ve belinize baskı yapmasına neden olabilir.

 

Aşağıdaki sporların özellikle bu duruma neden olması muhtemeldir:

 

-Futbol

-Jimnastik

-Atletizm

-Ağırlık kaldırma

 

Spondiloliz genellikle spondilolistezin bir öncüsüdür. Spondiloliz, omurda bir kırılma olduğunda meydana gelir , ancak henüz omurganızdaki alt kemiğe düşmemiştir.

 

Teşhis

 

Fiziksel muayeneler bu durumu teşhis etmenin ilk adımıdır. Belinizde kayma varsa, basit egzersizler sırasında bacağınızı dümdüz dışarı kaldırmakta zorluk çekebilirsiniz. Omurganın röntgenleri, omurun yerinde olup olmadığını belirlemek için çok önemlidir. Doktorunuz ayrıca X-ışını görüntülerinde olası herhangi bir kemik kırığı arayabilir.

Yanlış yerleştirilmiş kemik sinirlerinize bastırıyorsa doktorunuz daha ayrıntılı bir BT taraması isteyebilir.

 

 

Tedavi

 

Bel kaymasının tedavisi, ağrının ve omur kaymasının ciddiyetine bağlıdır. Cerrahi olmayan tedaviler ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir ve kemiği tekrar yerine oturtmaya teşvik edebilir. İyileşme sürecinde temaslı sporlardan kaçınmak önemlidir.

 

Yaygın cerrahi dışı tedavi yöntemleri şunlardır:

 

-Sırt desteği takmak

-Fizik tedavi egzersizleri yapmak

-Ağrıyı azaltmak için reçetesiz veya reçeteli iltihap önleyici ilaçlar alınması

-Epidural Steroid enjeksiyonları kullanma

 

Yanlış yerleştirilmiş omurun cerrahi olarak düzeltilmesi gerekir; kemik o kadar aşağı kaymışsa, omurganız cerrahi dışı tedavilere cevap vermez. Omurganızın kemikleri sinirlerinize bastırıyorsa da ameliyat gerekir.

Doktorunuz, kemik grefti ve metal çubuklar kullanarak omurganızı dengelemek için çalışacaktır. İyileşirken omurun desteklenmesine yardımcı olmak için bir iç destek ekleyebilirler.

 

Spinal füzyon tamamlandıktan sonra, kemiklerin birbirine tam olarak birleşmesi dört ila sekiz ay sürer. Ameliyatın başarı oranı çok yüksektir.

 

Potansiyel Komplikasyonlar

 

Spondilolistez semptomlarının giderilmesinde tıbbi müdahale çok önemlidir. Bu durum tedavi edilmezse kronik ağrıya ve kalıcı hasara neden olabilir. Sonunda sinirler hasar görmüşse güçsüzlük ve bacak felci yaşayabilirsiniz. Omurga enfeksiyonu nadir durumlarda da ortaya çıkabilir.

Roundback olarak da adlandırılan kifoz, omurganın üst kısmının alt yarısından düşerek ileri spinal açılmaya neden olan olası bir komplikasyondur.

HEMEN ARA
WHATSAPP