Kulağa Ventilasyon Tüpü Takılması


Kulak tüp takılması tatbiki ise kulak zarı üzerine atılan bir çizikle arkasındaki sıvı varlığı tespit edilir ve glue dediğimiz nispeten yapışkan koyu bir sıvı varsa kulak zarın üzerine tüp konulur ki bu tüpün bir bölümü kulak zarı arkasında bir bölümü önündedir ve ortası delik olduğu için havalanmayı sağlar .

Ameliyat süresi tüm bu girişimler yapılmasına bağlı olarak değişir., kulak tüp takılması tatbiki 10 dakika sürer. Kulak tüpü takılmış olan hastalarda ise banyoda kulak için silikon tıkaç veya vazelinli pamuk tıkanmasını öneriyoruz. Aslında kulak içi basıncı nedeniyle her ne kadar kulak zarı arkasına su kaçması kolay olmasa da kulak tıkanmasını genelde hastalardan özellikle yazın isityoruz. Bunu için işitme cihazı firmalarından kulak kalıbına göre tıkaçlarda yaptırarak bu süreç kolaylaştırılabilir.

Bu üçlü ameliyatı olan hastalar birinci hafta kontrole çağırılır ilaç , diet ve dikkat edilmesi gereken hususlar tekrar edilir ve 1 ay sonra tekrar kontrole çağırılır. Kulak tüpü olan hastalar düzenli 2-3 ayda bir takip edilir. Kulak tüpleri 6 ile 24 ay kulak zarında kalır ve %99 kendisi dış kulak yoluna düşer ve doktor oradan alır. Nadiren düşmesi uzamış ve problem (enfeksiyon gibi) çıkaran tüpler hekim tarafından alınır. Bu durumda kulak zarında delik kalma olasılığı artar bu yüzden yine sıkı takip edilmelidir. Kendini onaramayan kulak zarı uygun yaş ve zamanda hemen kapatılmalıdır.

Uygun endikasyonlarla yapılmış ameliyat sonrası özellikle çocuklarda yüz güldürücü sonuçlar alınmaktadır. Çocukların uyku düzenleri sağlanır, iştahları düzene girer ve büyüme gelişmeleri hızlanır. Sık enfeksiyonlardan kurtuldukları için okul hayatları daha başarılı olur.

Detaylı bilgi ve randevu için biz sizi arayalım.


ekol hastanesi whatsapp HEMEN ARA
ekol hastanesi whatsapp WHATSAPP