İkinci Düzey Ultrason

İkinci Düzey Ultrason

Hamilelikte kullanılan ikinci düzey ultrason, her şeyin gerektiği gibi büyüdüğünden ve geliştiğinden emin olmak için fetal anatomiye odaklanır; görüntüler, ilk üç aylık dönemdeki ultrasondan çok daha net ve daha ayrıntılıdır. Bebeğinizin kalbinin dört odasının yanı sıra böbrekler, mesane, mide, beyin, omurga ve organlarına bakılacaktır. Sonograf ayrıca amniyotik sıvı seviyelerinize, plasentanın konumuna ve fetal kalp atış hızınıza da bakacaktır.

Seviye 2 taraması ayrıca, kromozomal anormallik riskinde artışa işaret edebilecek sert ve yumuşak belirteçleri kontrol eder. Taramaya başlamadan önce bilmek önemlidir: Yumuşak belirteçler (koroid pleksus kisti, ekojenik odaklar veya pyelektazi, gözlenemeyen bir kaçını belirtmek için) gösteren çok az sayıda bebek anormalliğe sahiptir. Doktorunuz herhangi bir takip testinin gerekli olup olmadığını size bildirecektir (genellikle gerekmez).

Muayeneden önce su içmeniz gerekebilir, böylece tam bir mesaneye sahip olursunuz, bu da ultrason görüntülerini almayı kolaylaştırır. Dönüştürücüden yayılan ses dalgaları içerideki iç organları ve sıvıları sıçrarken, bir bilgisayar onları bir ekranda fetüsün 2 boyutlu görüntüsüne (veya enine kesit görünümüne) dönüştürür. Bazen 2D yerine 3D veya hatta 4D ultrason teknolojisi kullanılır.

Detaylı bilgi ve randevu için biz sizi arayalım.


İlgili Makaleler


MR ve Tomografi

MR ve Tomografi

Sabit bir manyetik alan ve radyo frekansları vücudunuzdaki yağ ve su moleküllerinden seker. Radyo dalgaları, makinede, sorunları teşhis etmek için kullanılabilecek bir vücut görüntüsüne dönüştürülen bir alıcıya iletilir.

Devamını Oku
İkinci Düzey Ultrason

İkinci Düzey Ultrason

Hamilelikte kullanılan ikinci düzey ultrason, her şeyin gerektiği gibi büyüdüğünden ve geliştiğinden emin olmak için fetal anatomiye odaklanır; görüntüler, ilk üç aylık dönemdeki ultrasondan çok daha net ve daha ayrıntılıdır.

Devamını Oku
Kanseri Aramak İçin Kullanılan Biyopsiler

Kanseri Aramak İçin Kullanılan Biyopsiler

Doku veya hücre örnekleri vücudun hemen hemen her yerinden alınabilir. Numunelerin nasıl alınacağı, tümörün nerede olduğuna ve ne tür kanserden şüphelenildiğine bağlıdır. Örneğin, deri biyopsileri için kullanılan yöntemler beyin biyopsileri için kullanılanlardan çok farklıdır.  

Devamını Oku
Röntgen, Ultrasonografi ve Doppler

Röntgen, Ultrasonografi ve Doppler

Hareketli kan hücrelerini veya diğer hareketli yapıları tespit etmek ve hareket yönlerini ve hızlarını ölçmek için kullanılan bir teşhis ultrason uygulamasıdır. Doppler etkisi, hareketli yapılardan yansıyan ekoların frekansındaki değişiklikleri ölçerek hareketi değerlendirmek için kullanılır.

Devamını Oku
ekol hastanesi whatsapp HEMEN ARA
ekol hastanesi whatsapp WHATSAPP