Coklear İmplant


Koklear implant işitmeyi kısmen restore eden elektronik bir cihazdır. İç kulak hasarından ciddi işitme kaybı olan ve işitme cihazlarından sınırlı yarar gören insanlar için bir seçenek olabilir.

Sesi yükselten işitme cihazlarının aksine, koklear implant işitme siniri için ses sinyalleri vermek üzere kulağın hasarlı kısımlarını atlar. Koklear implantlar kulağın arkasına oturan bir ses işlemcisi kullanır. İşlemci ses sinyallerini yakalar ve kulağın arkasındaki derinin altına implante edilmiş bir alıcıya iletir. Alıcı sinyalleri salyangoz şeklindeki iç kulağa (koklea) implante edilen elektrotlara gönderir.

Sinyaller işitsel siniri uyarır, daha sonra onları beyne yönlendirir. Beyin bu sinyalleri ses olarak yorumlar, ancak bu sesler normal işitmeye benzemez.

Koklear implanttan alınan sinyalleri yorumlamayı öğrenmek zaman ve eğitim gerektirir. Bir yıl içinde, koklear implant kullanan çoğu insan konuşmayı anlamada önemli kazanımlar elde eder.

Konuşmayı öğrendikten sonra işitmeyi kaybeden yetişkinler ve çocuklar da koklear implantlardan yararlanabilir. Koklear implantları olan kişilerde;

  • Dudak okuma gibi görsel ipuçlarına ihtiyaç duymadan konuşmayı duyabilme
  • Normal, günlük çevresel seslerin tanınması
  • Gürültülü bir ortamda dinleme yeteneği
  • Seslerin nereden geldiğini bulma yeteneği
  • Televizyon programlarını ve telefon konuşmalarını duyabilme

Koklear implant için uygun olmak için şunlara sahip olmalısınız:

  • Çok şiddetli olan işitme kaybı yaşayan ve sözlü iletişimi kesintiye uğrayanlar
  • Özel işitme testleri ile belirlenen işitme cihazlarından sınırlı fayda sağlayanlar

Sonuçlar kişiden kişiye değişir. Koklear implantasyonun sonuçlarını etkileyebilecek faktörler arasında işitme kaybının olduğu yaş ve işitme kaybı ile koklear implantasyon arasındaki süre yer alır.

Çocuklar için en iyi sonuçlar genç yaşta implantasyon ile ortaya çıkar. Araştırmalar ayrıca koklear-implant cerrahisi olan küçük çocukların işitme cihazı olan benzer çocuklardan daha iyi işitme ve konuşma geliştirdiğini göstermektedir.

Yetişkinler için en iyi sonuçlar, koklear implantasyondan önce daha kısa süreli derin işitme kaybı ile ilişkilidir. Ses deneyimi az olan veya hiç olmayan yetişkinler koklear implantlardan daha az yararlanma eğilimindedir.

Detaylı bilgi ve randevu için biz sizi arayalım.


Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
Kapat
HEMEN ARA