Beyin Kanamaları


Beyin Kanamaları

 

Beyin Kanaması, beyindeki bir arterin patlaması ve çevresindeki dokularda lokal kanamaya neden olması nedeniyle oluşur. Bu kanama beyin hücrelerini öldürür.

Kanama, kelimenin tam anlamıyla "ileride kan patlaması" anlamına gelir. Beyin kanamalarına ayrıca kafa içi kanamalar denir. 

 

Beyin Kanaması Sırasında Ne Olur?

 

Travmadan alınan kan beyin dokularını tahriş ettiğinde şişmeye neden olur. Bu beyin ödemi olarak bilinir. Toplanan kan hematom denilen bir kitleye toplanır. Bu koşullar yakındaki beyin dokusu üzerindeki baskıyı artırır ve bu da hayati kan akışını azaltır ve beyin hücrelerini öldürür. Beynin içinde, beyin ve onu örten zarların arasında, beyin örtüsünün katmanları arasında veya kafatası ile beynin örtülmesi arasında kanama meydana gelebilir.

 

Beyindeki Kanama Nedenleri Nedir?

 

Beyin kanamalarının birkaç risk faktörü ve nedeni vardır. En yaygın olanlar:

 

Kafa travması: Yaralanma, beyinde 50 yaşından küçükler için en sık görülen kanama nedenidir.

 

Yüksek tansiyon: Bu kronik durum, uzun süre boyunca kan damarı duvarlarını zayıflatabilir. Tedavi edilmeyen yüksek tansiyon, beyin kanamalarının önlenebilir önemli bir nedenidir.

 

Anevrizma: Bu, şişen kan damarı duvarındaki bir zayıflamadır. Beyinde patlayabilir, kan akabilir ve felce yol açabilir.

 

Kan damarı anormallikleri (Arteriyovenöz malformasyonlar): Beyindeki ve çevresindeki kan damarlarındaki zayıflıklar doğumda mevcut olabilir ve sadece semptomlar ortaya çıkarsa teşhis edilebilir.

 

Amiloid anjiyopati: Bu, bazen yaşlanma ve yüksek tansiyon ile ortaya çıkan kan damarı duvarlarının anormalliğidir. Büyük bir tanesine neden olmadan önce birçok küçük, fark edilmemiş kanamaya neden olabilir.

 

Kan veya kanama bozuklukları: Hemofili ve orak hücreli anemi hem kan platelet seviyelerinin azalmasına katkıda bulunabilir.

 

Karaciğer hastalığı: Bu durum genel olarak artmış kanama ile ilişkilidir.

 

Beyin kanama belirtileri nelerdir?

 

Beyin kanaması belirtileri değişebilir. Kanamanın yerine, kanamanın ciddiyetine ve etkilenen doku miktarına bağlıdırlar. Belirtiler aniden veya zaman içinde gelişebilir. Aşamalı olarak kötüleşebilir veya aniden görünebilirler.

 

 • Ani şiddetli bir baş ağrısı
 • Geçmiş nöbet öyküsü olmayan nöbetler
 • Kol veya bacaktaki zayıflık
 • Mide bulantısı ya da kusma
 • Azaltılmış uyanıklık; letarji
 • Vizyondaki değişiklikler
 • Karıncalanma veya uyuşma
 • Konuşma zorluğu ya da konuşulanı anlamama
 • Yutma zorluğu
 • Zorlukla yazma veya okuma
 • El titremeleri gibi ince motor becerilerinin kaybı
 • Koordinasyon kaybı
 • Denge kaybı
 • Anormal bir tat alma duyusu
 • Bilinç kaybı

Bu semptomların çoğunun genellikle beyin kanaması dışındaki durumlardan da kaynaklandığını unutmayın.

 

 

Beyin Kanaması Nasıl Tedavi Edilir?

 

Bir doktora göründükten sonra, belirtilerinize dayanarak beynin hangi bölümünün etkilendiğini belirlenebilir.

Doktorlar, iç kanama veya kan birikimini veya MRI'yı ortaya çıkarabilen BT taraması gibi çeşitli görüntüleme testleri yapabilir. Optik sinirde şişlik gösterebilen bir nörolojik muayene veya göz muayenesi de yapılabilir. Bir lomber ponksiyon (omurilik musluğu) genellikle tehlikeli değildir ve işleri daha kötü hale getirebileceğinden gerçekleştirilmez.

 

Beyindeki kanama tedavisi, kanamanın konumuna, nedenine ve derecesine bağlıdır. Şişliği hafifletmek ve kanamayı önlemek için cerrahi gerekebilir. Bazı ilaçlar da reçete edilebilir. Bunlar arasında şişliği azaltmak için ağrı kesiciler, kortikosteroidler veya diüretikler ve nöbetleri kontrol etmek için antikonvülsanlar bulunur.

 

İnsanlar Beyin Kanamalarından Kurtulabilir mi ve Olası Komplikasyonlar Var mı?

 

Bir hastanın beyin kanamasına ne kadar iyi yanıt vereceği kanamanın büyüklüğüne ve şişme miktarına bağlıdır.

Bazı hastalar tamamen iyileşir. Olası komplikasyonlar arasında inme, beyin fonksiyon kaybı veya ilaçlar veya tedavilerin yan etkileri bulunur. Ölüm mümkündür ve acil tıbbi tedaviye rağmen hızla ortaya çıkabilir.

 

Beyin Kanamaları Önlenebilir mi?

 

Beyin kanamalarının çoğunluğu spesifik risk faktörleriyle ilişkili olduğundan, riskinizi aşağıdaki yollarla en aza indirebilirsiniz:

 

-Yüksek tansiyonu tedavi edin. Araştırmalar, beyin kanaması hastalarının% 80'inin yüksek tansiyon öyküsü olduğunu gösteriyor. Yapabileceğiniz en önemli şey sizi diyet, egzersiz ve ilaç tedavisi ile kontrol etmektir.

-Sigara içmeyin.

-Dikkatli sürün ve emniyet kemerinizi takın.

-Motosiklet sürüyorsanız, her zaman kask takın.

HEMEN ARA
WHATSAPP