Beyin kanamaları nasıl oluşur?


Beyin kanamasını iki ana grupta toplamak lazım. Bir tanesi travmatik olanlar, diğeri de kendiliğinden olanlar.

Travmatik olanlar trafik kazalarından sonra veya düşmelerden sonra olanlardır. Bunlar kafatası kemiği ile beyin zarı arasında epidural dediğimiz kanamalardır. Eğer zamanında yakalanırsa, tamamına yakın temizlendiği zaman, beynin kendisine bir baskı oluşturmadığı için, hasar oluşturmadığı için, yüksek bir oranda problem olmadan hastanın normal hayatına dönmesi mümkün olur. Bunun altına olan kanamalar, subdural kanamalar dediğimiz kanamalardır ki bunlar da eğer kazaya bağlı akut olarak birden bire olursa, hızlı bir şekilde ölüme götürür hastaları. Yaşlılarda özellikle beyin bir miktar küçülüp orada kana bir yer açacağı için uzun dönemde kronikleşir ve bazen basit bir delik açarak bunu boşaltmak mümkün olabilir.

Bir üçüncüsü de kazaya bağlı beynin içinde olan kanamalardır. Beynin içine kadar olan darbelerde, beyni hasarlayan, kanatan darbelerde beynin kendisinde de hasar olur, sadece kanamanın kendisi değil beynin o şiddetle ileri geri gitmesi bile özellikle ana fonksiyonu beyinle vücut arasındaki fonksiyonları birbirine bağlayan beyin sapının hasarlanmasına ve hastaların bitkisel hayata girmesine neden olabilir. Bunlarda da eğer kanama çok büyükse, cerrahi ile kanın boşaltılmasında fayda vardır.

Kendiliğinden olan kanamalar ise, birinci sırada yüksek tansiyona bağlı olan kanamalardır. Yüksek tansiyona bağlı damar yapısında bozulmalar olur.. Bunlar ani bir tansiyon yükselmesiyle zorlanarak yırtılırlar ve beynin içinde kanamaya sebep olurlar. Bunlar da eğer çok büyükse, hastanın da genel durumu iyiyse ameliyatla boşaltılması gereken kanamalardır. Burada tansiyonun korunması çok önemlidir.

Kendiliğinden olan kanamaların bir diğer sebebi de doğuştan olan damar bozukluklarıdır. Bunlar anevrizmalar ve Arteriovenözmalformasyonlardır.

Anevrizma dediğimiz şey, damar duvarındaki kas eksikliğine bağlı olarak damar duvarının bir noktadan zayıf olmasıdır. Burası da zaman içinde tansiyonla bir balonlaşmaya yol açar. Bunlar yine tansiyon yükselmeleriyle, ıkınmayla, hapşırmayla yaşamın bir yerinde kanayabilir. Her anevrizma kanayacak diye bir şey yoktur. Bazen bir yaşında kanayan anevrizmalar görüyoruz, bazen yüz yaşında ölen bir hastanın otopsisinde ancak anevrizmasının varlığı gözükebiliyor.

Ama genç hastalarda tesadüfen de olsa kanama olmadan bir anevrizma tespit edildiği zaman bunun mutlaka ortadan kaldırılması gerekir. Çünkü anvrizmaya bağlı olan kanamalar yaygın kanamalardır ve hastaların yaklaşık yüzde ellisi hastaneye gelmeden kaybedilir.

Dolayısla bizim ölüm ve sakatlık dediğimiz oranlar bunlarda çok yüksektir. O yüzden bulunduğu anda tedavi edilmesi gerekir.

Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
HEMEN ARA