Prof. Dr. Orçun Çelik - 6 Yaşındaki Beyza’nın Böbreğindeki Darlık Kapalı Yöntemle Açıldı

Prof. Dr. Orçun Çelik - 6 Yaşındaki Beyza’nın Böbreğindeki Darlık Kapalı Yöntemle Açıldı

Aydın’da yaşayan 6 yaşındaki Beyza Tarhan sol yanındaki ağrı ve halsizlik şikayetleri nedeniyle götürüldüğü hastanede sol böbrek çıkış kanalında doğuştan darlık teşhisi konuldu. Açık yöntem ameliyatı kabul etmeyen ailesi tarafından Ekol Hastanesi’ne getirilen Beyza Tarhan Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Orçun Çelik ve ekibi tarafından yapılan kapalı yöntem ameliyat ile sağlığına kavuştu.

Kapalı Yöntemle Yapıldı

Operasyon hakkında bilgiler veren Ekol Hastanesi’nden Prof. Dr. Orçun Çelik “Hastamız ailesi tarafından sol yan ağrısı ve halsizlik şikayetleri ile başka bir sağlık merkezine götürülmüş, burada yapılan tetkiklerinde hastamızın sol böbrek çıkış kanalında doğuştan darlık (üreteropelvik bileşke darlığı) saptanmış. Hastamıza burada açık operasyon ile darlığın açılması önerilmiş. Ancak aile yaptığı araştırmalar sonucunda kapalı yöntemle ameliyat yapılabildiğini öğrenmiş ve Beyza’yı hastanemize getirdi. Biz de hastanemizde yaptığımız muayene ve değerlendirmeler sonucu hastamıza kapalı yöntemle böbrek kanalı darlığının açılabileceğini saptadık ve bunu aileye anlattık.  Ekibimizle birlikte uyguladığımız laparoskopik (kapalı) yöntem ile 3 tane 1 cm’lik delikten girilerek sol böbrek çıkış kanal darlığını başarılı bir operasyon ile açtık” dedi.  

Binde Bir Görülüyor

Hastalığın çocukluk çağında binde bir oranında ve kız çocuklarında 3 kat fazla görülen doğuştan böbrek kanalı darlığı hastalığı hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Orçun Çelik, “ Genellikle böbrek alt kısmına giden damarların idrar yolunun (üreter) üstüne baskı yapması sonucu böbreğin tam boşalamamasına neden olmaktadır. Özellikle doğum öncesi yapılan ultrason kontrollerinde bu anomali rahatlıkla tespit edilebilmekte, bebeklik ve çocukluk çağında hastalar opere edilebilmektedir. Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu, yan ağrısı, idrar renginde bozulma, kanama ve taş oluşumu gibi şikayetleri olan çocuk hastalarda bu anomali araştırılması gerekmektedir. Üriner ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi ve DTPA sintigrafi yapılması gereken tetkiklerdir. Bu operasyon ülkemizde bazı merkezlerde kapalı yöntem ile yapılabilmektedir. Biz de hastanemizde 6 yaşında çocuk hastada laparoskopik yöntem ile bu operasyonu ilk olarak başarı ile gerçekleştirdiğimiz için mutluyuz. Kapalı yöntem ile yapılan operasyonun faydaları, operasyonun 3 tane delikten karın içine girilerek yapılabilmesi; 12 kat büyük büyütme altında dikiş atılabilmesi; kanama riskinin daha az olması; iyileşme süresinin oldukça hızlı olmasıdır. Ayrıca hastamız çocuk olduğu için gençlik dönemlerinde vücudunda herhangi bir kesi izi taşımayacaktır. Estetik açıdan da bu hastamız için konfor sağlayacaktır” dedi.

Ağrılarım Geçtiği İçin Mutluyum

Ameliyat sonrası çok mutlu olduğunu söyleyen Beyza Tarhan, “ Ameliyat öncesi çok ağrı çekiyordum. Kendimi yorgun hissediyordum. Doktor abim ve hemşire ablalar benimle çok yakından ilgilendi. Şimdi ağrım yok ve kendimi daha iyi hissediyorum. Herkese çok teşekkür ederim” diye konuştu.

ekol hastanesi whatsapp HEMEN ARA
ekol hastanesi whatsapp WHATSAPP