Nadir Görülen At Nalı Böbreği Ekol Hastanesi’nde Tedavi Edildi

posta

28 Kasım 2023

milliyet

26 Kasım 2023

hurriyet

26 Kasım 2023

yeniasir

29 Kasım 2023

Nadir Görülen At Nalı Böbreği Ekol Hastanesi’nde Tedavi Edildi

Nadir görülen at nalı böbreği anomalisi ve böbrek tümörü olan Mehmet Beşir Çelebi İzmir Ekol Hastanesi’nde Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Orçun Çelik ve ekibi tarafından yapılan başarılı bir operasyonla yeniden sağlığına kavuştu. Prof. Dr. Orçun Çelik aynı anda hastanın böbrek tümörlerinin alındığını ve doğuştan gelen at nalı böbreği anomalisinin temizlendiğini söyledi.

Şanlıurfa’da yaşayan 49 yaşındaki Mehmet Beşir Çelebi doğuştan gelen at nalı anomalisi sebebiyle uzun süredir takibi çeşitli sağlık merkezlerinde yapılıyordu. Ağrı şikayetiyle gittiği sağlık merkezlerinde sağ böbreğinde tümör tespit edildiği ve her iki böbreğinde alınması gerektiği söylendi. Mehmet Beşir Çelebi tavsiye üzerine geldiği İzmir Ekol Hastanesi’nde Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Orçun Çelik ve ekibi tarafından yapılan başarılı bir operasyonla yeniden sağlığına kavuştu.

Başarılı Bir Operasyon

Operasyon hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Orçun Çelik, “ Hastamız Şanlıurfa’da yaşıyor. Doğuştan at nalı böbreği anomalisine sahip. Bu anomali çok nadir görülüyor. Ortalama yüz binde bir kişide karşılaştığımız bir durum. Hastamız artan ağrı şikayetiyle gittiği sağlık merkezinde sağ böbreğinde iki tane 4 cm’lik tümör olduğu saptanmış. Daha önce birkaç farklı sağlık merkezine gitmiş. Kendisine ameliyat önerilmiş ve bu ameliyatta her iki böbreğinde alınması gerektiğini söylenmiş. Hastamız daha sonra bize ulaştı ve İzmir’e geldi. Biz hastamızın detaylı bir şekilde muayenesini gerçekleştirdik. Yaptığımız değerlendirme sonucu at nalı böbreği anomalisinden ötürü böbreklerin her iki taraftan ortada birleşik olduğunu, her iki böbreğin tam ortasında sağ tarafa biraz daha yakın 8 cm lik bir kitle ve sol böbreğin içinde iki tane 4 cm’lik taş tespit ettik.  Biz böbrekleri almadan bu kitleleri alabileceğimizi söyledik. Hastamızda bize güvendi. Aynı anda hastamız hem böbrek kanserinden hem böbrek taşlarından hem de doğuştan gelen anomalisinden kurtulmuş oldu” diye konuştu.

Tecrübe Gerektirir

Bu tür ameliyatların büyük onkolojik ameliyatlar olduğunu belirten Prof. Dr. Orçun Çelik, “ bu tür büyük ameliyatlar ve aynı anda birden fazla işlemin yapıldığı ameliyatlar her şeyden önce tecrübeli bir hekim, hekimle beraber tecrübeli bir ekip ve sağlık merkezinin teknolojik alt yapısının güçlü olmasını gerektirir. Biz hastanemizde bu tür ameliyatları yapabilecek her türlü donanıma ve tecrübeye sahip ekibimizle bu ameliyatı başarı ile gerçekleştirmekten ve hastamızı sağlığına kavuşmasından dolayı mutluyuz” şeklinde konuştu.

Sağlığıma kavuştuğum için mutluyum

Yeniden sağlığına kavuşmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Mehmet Beşir Çelebi,” daha önce gittiğim sağlık merkezlerinde her iki böbreğiminde alınacağı söylenmişti. Ancak ben araştırmalarım sonucu Ekol Hastanesi’ne ve Orçun hocama ulaştım. Kendisi böbreklerimi almadan tedavimi gerçekleştirdi. Ameliyatımı başarı ile gerçekleştiren Prof. Dr. Orçun hocama, ekibine, hastanede kaldığım sürece benimle yakından ilgilenen tüm Ekol Hastanesi çalışanlarına teşekkür ederim” dedi.

ekol hastanesi whatsapp HEMEN ARA
ekol hastanesi whatsapp WHATSAPP