Opr. Dr. Murat Samet Ateş - Kepçe Kulak Tedavisinde Yeni Yöntemler

posta

31 Temmuz 2023

milliyet

30 Temmuz 2023

hurriyet

30 Temmuz 2023

yeniasir

29 Temmuz 2023

Opr. Dr. Murat Samet Ateş - Kepçe Kulak Tedavisinde Yeni Yöntemler

Ekol Hastanesi’nden Opr. Dr. Murat Samet Ateş işitme organı kulağın varlığımızı sürdürebilme, yaşam kalitesini sağlama, iş hayatı ve sosyal ilişkilerin düzenlenmesi açısından çok büyük öneme sahip olduğunu belirterek, “Kulağın işlevsel öneminin yanı sıra yüz estetiği açısından yüzdeki diğer organlarla uyumluluğu sağlayan estetik değeri de vardır. Kulak şekli, doğuştan var olan ya da sonradan ortaya çıkan nedenler sonucu bozulabilir, hem fiziksel hem de psikolojik problemlere yol açabilir” dedi.

Kepçe Kulak nedir?

Kepçe kulak deformitesinin kulaklarda sık rastlanan şekil bozukluklarından biri olduğunu ifade eden Opr. Dr. Murat Samet Ateş “Kepçe kulak, kulakların olması gerektiğinden biraz daha açık şekilde durması haline denir. Kepçe kulak probleminde kulakların açık durmasıyla birlikte kulak kıvrımları az gelişmiş ya da hiç gelişmemiş olabilir. Bu durumda kulak kepçesi bir kaşığın iç yüzü gibi daha düz bir görünüm alır.

Kepçe Kulak tedavisi

Kepçe kulak tedavisi için uygulanan tek yöntemin, kulak kıvrımları yoksa, kıvrımları oluşturarak kulağa olması gerektiği şekilde geriye doğru yatırıcı girişim uygulamak olduğunu kaydeden Opr. Dr. Murat Samet Ateş, “Kepçe kulak tedavisi için en uygun tedavi yaşı okul çağı öncesi 5-6 yaşlardır. Çocuk okula başlamadan kepçe kulak tedavisi yapılmalıdır. Aksi takdirde çocuk arkadaşları arasında akran zorbalığına maruz kalabilir. Ancak kepçe kulak tedavisi de her yaşta yapılabilir” dedi.

İple Kepçe Kulak estetiği

Kepçe kulak düzeltme için uygulanan yöntemlerden bir tanesinin, ameliyat sayılmayacak kadar küçük bir girişim olan iple kepçe kulak estetiği yöntemi olduğunu kaydeden Opr. Dr. Murat Samet Ateş, “İple yapılan kepçe kulak estetiği sırasında kulakların arka yüzü uyuşturulur, deri altından geçirilen ipler ile kulak arkaya doğru çektirilerek sabitlenir. Kıkırdak şekillendirme ile birlikte yapıldığı takdirde yüz güldürücü sonuçlar alınabilir. Kulak kıvrımları zayıf olan kişilerde kıvrımları oluşturmak üzere kıkırdağın şekillenmesi gerektiğinden çeşitli kombinasyonlar yapılabilir. Hastanın bu operasyona uygunluğu doktor muayenesinden sonra belirlenir” diye konuştu.

Kepçe Kulak ameliyatı

Kepçe kulak ameliyatının hastanın yaşına bakılarak genel ya da lokal anestezi altında yapılabildiğini belirten Opr. Dr. Murat Samet Ateş, erişkin yaşta olanların sadece kulağı uyuşturularak lokal anestezi ile ameliyat edilebildiğini söyledi. Çocukların genel anestezi altında ameliyat edildiğini söyleyen Opr. Dr. Murat Samet Ateş “Kepçe kulak ameliyatı, her bir kulak için yaklaşık 30-40 dakikadan toplam yaklaşık 1-1,5 saat sürer. Ameliyatın ardından kulaklara 7 gün boyunca kalacak olan bir bandaj sarılır. Ameliyattan sonra ağrı hissedilebilir, ancak bu ağrı rahatsız edecek kadar şiddetli olmayacaktır. İlk birkaç gün kullanacağınız ağrı kesici ilaç sizin iyileşme dönemini rahat geçirmenizi sağlar. Ameliyattan 1 gün ve 7 gün sonra kontrole geleceksiniz. Kontrol sırasında bandaj açılacak, bandaj açıldığında kulaklarınıza baktığınızda hafif şişlik ve morluklar görebilirsiniz. Bunlar normaldir. 1 hafta içinde kendiliğinden düzelir. Bandajın açıldığı gün banyo yapmaya başlayabilirsiniz. Ameliyat yerini kendi kendine eriyen gizli dikişlerle kapatacağımız için ayrıca dikiş aldırma sıkıntısı yaşamayacaksınız. Ameliyat olduktan sonra ilk 3 ay kulaklarınızı darbelerden ve öne doğru katlanma hareketinden sakınmalısınız. Kepçe kulak operasyonu sonrası ilk 3 ay içinde olabilecek ters bir hareket, iç dikişlerin atmasına neden olarak kulağın eski haline dönmesine yol açar. Bu durum sağlık açısından tehlikeli değildir, ama ameliyatı tekrardan yapmak gerekir. Kepçe kulak operasyonu sonrası ilk 3 ay dikkatlice korunduğu takdirde kıkırdaklar artık o şekilde kaynamış olacağı için bundan sonra darbe gelse de şekilleri bozulmaz.

Kepçe kulak ameliyatı, sadece kulağın dış görünüşünü düzeltmekle kalmaz, psikolojik durumunuzu da düzeltir. Artık kulaklarınızı örtmek için saçlarınızı uzatmak zorunda kalmazsınız” dedi.

ekol hastanesi whatsapp HEMEN ARA
ekol hastanesi whatsapp WHATSAPP