Migren Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Bir migren, genellikle başın bir tarafında şiddetli zonklama ağrılarına veya nabız atma hissine neden olabilir. Genellikle bulantı, kusma ve ışığa/ sese aşırı hassasiyet eşlik eder. Migren atakları saatlerce hatta günlerce sürebilir ve ağrı o kadar şiddetli olabilir ki günlük aktivitelerinize engel olabilir.

Bazı insanlar için, aura olarak bilinen bir uyarı semptomu, baş ağrısından önce ortaya çıkar. Bir aura, ışık ya da kör noktaların parlamaları gibi görsel rahatsızlıkları ya da yüzün bir tarafında, bir kol veya bacakta karıncalanma, konuşma zorluğu gibi diğer rahatsızlıkları içerebilir.

İlaçlar bazı migrenlerin önlenmesine ve daha az ağrılı hale gelmesine yardımcı olabilir. Çocuklukta, ergenlikte veya yetişkinlikte başlayan migrenin en bilinen aşamaları prodrom ve auradır. Migren olan herkes tüm aşamalardan geçmez.

Prodrom

Migrenden bir veya iki gün önce, aşağıdakiler de dahil olmak üzere yaklaşmakta olan bir migreni uyaran ince değişiklikler görebilirsiniz:

 • Kabızlık
 • Ruh hali değişikliği
 • Yemek isteği
 • Boyun tutulması
 • Artan susuzluk ve idrara çıkma
 • Sık sık esneme

Aura 

Migren öncesi veya sırasında ortaya çıkabilir. Auralar sinir sisteminin geri dönüşümlü semptomlarıdır. Bunlar genellikle görseldir, ancak başka rahatsızlıklar da içerebilir. Her belirti genellikle aşamalı olarak başlar, birkaç dakika içinde artar ve 20 ila 60 dakika sürer.

Migren aura örnekleri şunlardır:

 • Çeşitli şekiller, parlak noktalar veya ışık parlamaları gibi görsel olaylar
 • Görme kaybı
 • Kol veya bacağa iğne batması hissi
 • Yüzün veya vücudun bir tarafındaki zayıflık veya uyuşukluk
 • Konuşma zorluğu
 • Gürültü veya müzik duymak

Bir migren genellikle tedavi edilmezse dört ila 72 saat sürer. Migrenlerin ne sıklıkta meydana geldiği kişiden kişiye değişir. Migren nadiren ortaya çıkabilir veya ayda birkaç kez yaşanabilir.

Migren Neden Olur?

Migren nedenleri tam olarak anlaşılmamasına rağmen, genetik ve çevresel faktörlerin rol oynadığı görülüyor.

Beyin sapındaki değişiklikler ve bunun ana ağrı yolu olan trigeminal sinirle etkileşimi olabilir. Bu yüzden beyin sistemindeki dengesizlikler olabilir.

Migren Tetikleyicileri

Aşağıdakiler dahil bir dizi migren tetikleyicisi vardır:

 • Kadınlarda hormonal değişiklikler. Adet öncesi veya sırasında östrojendeki dalgalanmalar, hamilelik ve menopoz birçok kadında baş ağrısını tetikliyor gibi görünmektedir.
 • Oral kontraseptifler ve hormon tedavisi gibi hormonal ilaçlar da migrenleri kötüleştirebilir. 
 • Alkol, özellikle şarap ve kahve gibi çok fazla kafein dahildir.
 • İş yerinde veya evde stres migrenlere neden olabilir.
 • Parlak ışıklar ve güneş parlaması, yüksek sesler migreni tetikleyebilir. 
 • Parfüm, tiner bazı insanlarda migren tetikler.
 • Eksik uyku, çok fazla uyku veya jet lag durumu bazı insanlarda migren tetikleyebilir.
 • Hava değişikliği veya barometrik basınç, migreni tetikleyebilir.
 • Tuzlu ve işlenmiş yiyecekler migreni tetikleyebilir. 

Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Migrenler genellikle teşhis edilmez. Düzenli olarak migren belirtileri ve semptomlarınız varsa, ataklarınızın ve onlara nasıl davrandığınızın kaydını tutun. 

Baş ağrısı geçmişiniz olsa bile, şekil değişirse veya baş ağrılarınız aniden farklı hissediyorsa doktorunuza görünün. Daha ciddi bir tıbbi problemi gösterebilecek aşağıdaki belirtilerden ve semptomlardan herhangi biri varsa acil servise gidilmelidir.

 • Şimşek gibi ani, şiddetli baş ağrısı
 • Ateş, sert boyun, zihinsel karışıklık, nöbetler, çift görme, güçsüzlük, uyuşukluk 
 • Öksürme, efor, gerilme veya ani hareketlerden sonra kötüleşen kronik bir baş ağrısı

Detaylı bilgi ve randevu için biz sizi arayalım.


İlgili Makaleler


Migren Tedavisi

Migren Tedavisi

Bazı migrenlerin önlenmesine ve daha az ağrılı hale gelmesine, ilaçlar yardımcı olabilir. Migrenin tedavisinde etkili olan başka yöntemler de bulunmaktadır.

Devamını Oku
Felç Nedir?

Felç Nedir?

Felç, vücudunuzun bir kısmında kas fonksiyon kaybıdır. Kısmi veya tam ve geçici veya kalıcı olabilir. Felç, vücudunuzun herhangi bir bölümünü, hayatınızdaki herhangi bir zamanda etkileyebilir. Bunu yaşarsanız, etkilenen bölgelerde muhtemelen ağrı hissetmezsiniz.

Devamını Oku
Migren Nedir?

Migren Nedir?

Bir migren, genellikle başın bir tarafında şiddetli zonklama ağrılarına veya nabız atma hissine neden olabilir. Genellikle bulantı, kusma ve ışığa/ sese aşırı hassasiyet eşlik eder. Migren atakları saatlerce hatta günlerce sürebilir ve ağrı o kadar şiddetli olabilir ki günlük aktivitelerinize engel olabilir.

Devamını Oku
Periferik ve Santral Sinir Sistemi Hastalıkları

Periferik ve Santral Sinir Sistemi Hastalıkları

Santral sinir sistemi, diğer adıyla merkezi sinir sistemi beyin ve omurilikten, ayrıca bunlarla bağlantılı olan sinirlerden meydana gelmiştir. Çevresel sinir sisteminden duyusal impulsları alır, buna yanıtı kontrol eder. Santral sistem vücuttaki kontrol ağı gibidir. Bu sistemden etkilenen faaliyetler ise, kas kontrolü, nefes alıp verme, görme ve bellektir. Bu önemli bölümdeki hasarda ya da bir hastalığın bu alanı etkilemesi sonucunda ciddi sağlık sorunları yaşanabilir. Beyinde anormal elektriksel aktivite sonucunda epilepsi yani sara hastalığı, otoimmün hastalıktan oluşan multipl skleroz MS, dopamin eksikliği nedeniyle parkinson hastalığı oluşabilir. Bunlar gibi santral sinir sistemindeki bozukluklardan kaynaklanan çeşitli rahatsızlıklar bulunmaktadır

Devamını Oku
Nöropatik Ağrılar

Nöropatik Ağrılar

Nöropatik ağrılar doku ağrılarından farklı olarak, sinir sisteminin herhangi bir yerindeki hasardan ya da hastalıktan kaynaklanan ağrılardır. Dolayısıyla yanlış alarm çalıyor, bir yerinizi jilet kesmiyor ama kesiyormuş gibi bir acı duyuyorsunuz. Ya da yanıyor gibi olduğunu söylerler mesela şeker hastaları ayaklarının altının yandığını söylerler. Nöropatik ağrı, insanları hayattan kopartmasına rağmen doğru tedavi edildiği taktirde kurtulmanın da mümkün olduğu bir ağrıdır

Devamını Oku
Parkinson Hastalığı

Parkinson Hastalığı

Parkinson hastalığı kademeli olarak ilerleyen (progresif) bir hastalık türü olup ve yol açtığı el, kol, bacak, çene ve yüzün titremesi gibi belirtiler zaman geçtikçe kötüleşir. Hastalık ilerledikçe kişi yürüme, konuşma zorluğu yaşayabilir ve günlük basit ihtiyaçlarını tek başına karşılayamayacak duruma gelebilir.

Devamını Oku
Kas Hastalıkları

Kas Hastalıkları

Hemen hemen her yaş grubunda görülebilen kas hastalıkları (miyopatiler), günlük yaşamın büyük oranda kısıtlayan ve hızla ilerleyen hastalıkların başında gelmektedir. Doğru ve erken teşhisin oldukça önemli olduğu kas hastalığında genetik etkenler büyük bir rol oynamaktadır. Genellikle ailesinde kas hastalığı bulunan kişilerde rastlanılan bu hastalık 2-3 kuşak ilerisinde de gözlemlenebilir. Kesin tedavisi bulunamayan kas hastalığı, fizyoterapi ve rehabilitasyon ile hastanın kaslarının kuvvetlendirilmesi ve düzeltilmesi sağlanmaktadır. Kas hastalığı doğuştan meydana gelebileceği gibi çocukluk, ergenlik ve yaşlılık dönemlerinde de meydana gelebilen bir rahatsızlıktır. Hasta merdiven çıkarken, yürürken ve oturduktan sonra kalkarken güçlük çeker. Zamanla günlük hayatını büyük oranda kısıtlayan kas hastalığı, toplumda oldukça yaygın olarak görülen bir hastalıktır. Hastalığın ilerleyen zamanlarında kaslarda zaafa yol açarak kasların güçsüzleşmesine neden olmaktadır. Kas hücrelerinin yapı ve işleyişlerindeki bozukluklar nedeniyle meydana gelen bu hastalık aynı zamanda kas ve sinir hastalıkları olarak da adlandırılmaktadır

Devamını Oku
Multipl Skleroz ve benzeri hastalıklar

Multipl Skleroz ve benzeri hastalıklar

Halk arasında MS hastalığıolarak bilinen Multiple Skleroz;hareket aksaklığı, kaslarda güçsüzlük, kısmi felç, dengesizlik, konuşma ve görme bozuklukları gibi çeşitli belirtilerle ortaya çıkabiliyor. Ataklar halinde görülen MS, erkeklere oranla kadınlarda 2 kat daha fazla görülüyor.  

Devamını Oku
Baş Dönmesi (Vertigo)

Baş Dönmesi (Vertigo)

Vertigo baş dönmesi, sersemleme gibi etkilerde kullanılan nöroloji alanında sıkça karşılaşılan şikayetler arasında yer alır. Vertigo baş dönmesi başlı başına bir hastalık değil, sadece bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkar. İnsanların nöroloji polikliniklerine gitme nedenlerinin arasında en fazla bu sorun bulunur. Baş dönmesi, sersemlik, başın sallanması, dengesizlik gibi yakınmalar insanları huzursuz eder.

Devamını Oku
Demans (Alzheimer ve Diğerleri)

Demans (Alzheimer ve Diğerleri)

Yaşın ilerlemesi ile başlayan santral sinir sistemi ve diğer organlarda bazı fonksiyonların azalması fizyolojik ve sosyal yaşamı bozmayan bir durumdur. Demans ya da yaygın adıyla bunama ise kişinin bilişsel işlevlerinde, daha önce edindiği işlev düzeyine göre kötüleşme ile giden bir klinik sendromdur.Buna ilaveten davranış bozuklukları, sosyal ve mesleki aktivitelerde bozulma gözlenir.

Devamını Oku
Uyku Bozuklukları

Uyku Bozuklukları

Uyku insan yaşamının 3 te birini kapsayan fizyolojik bir ihtiyaçtır. Uyku bozuklukları, birçok psikolojik veya nörolojik rahatsızlıklara bağlı ortaya çıkabileceği gibi, sadece uyku bozukluğu olarak da görülebilir

Devamını Oku
Elektroensefalografi (EEG)

Elektroensefalografi (EEG)

Elektroensefalografi tanımın kısaltması EEG’dir. Bu işlem insan beyninin elektriksel etkinliklerinin değerlendirilmesi amacı ile yapılır. Beyin dokularında bulunan sinir hücrelerin ile alakalı elektriksel sinyaller kafada bulunan saç kaplı deriye iletilmektedir. İletilen bu sinyaller kafa bölgesine yerleştirilecek olan elektrotlar yardımı ile bilgisayara aktarılır. İletilen tüm sinyaller alanında eğitim almış ve tecrübeli olan Nöroloji uzmanı hekimleri tarafından detaylı bir şekilde değerlendirilir. Elektroensefalografi sıklıklar aşağıdaki durumlarda gerçekleştirilir

Devamını Oku
Beyin Damar Hastalıkları

Beyin Damar Hastalıkları

Beyin damarlarının çeşitli patolojik durumlar nedeni ile daralması, tıkanması veya yırtılarak kanın damar dışına çıkması sonucu oluşan durumlardır. Serebrovasküler hastalık, stroke, inme gibi terimlerde aynı anlamda kullanılır. Beyin damarlarının daralma ve tıkanması ile oluşan duruma iskemik beyin damar hastalığı, damarın yırtılarak kanın beyin içinde yayılmasına beyin kanaması denmektedir

Devamını Oku
Elektromiyografi (EMG)

Elektromiyografi (EMG)

Kaslar, onları kontrol eden sinirler, duyusal (his) ve otonom sinir liflerinin işlevlerini test eden bir tanı yöntemidir. Sinir iletim incelemelerinde sinirler düşük akım şiddetinde (1-100 mA) elektrik ile uyarılır, yüzeysel kayıt elektrotları ile cevaplar kaydedilir. İğne EMG’sinde kaslar özel olarak üretilmiş steril (arınık) EMG elektrotları aracılığıyla incelenir. EMG incelemesi, duyusal, otonom ve motor sinir lifleri, sinir-kas bileşkesi ve kas işlevleri bozukluklarının tanısında yardımcı bir yöntemdir.

Devamını Oku
Epilepsi (Sara)

Epilepsi (Sara)

 Epilepsi, (sara) hastalığı olarak ta adlandırılır. Beyindeki sinir hücrelerinin zaman zaman anormal elektrikli deşarjları sonucu ortaya çıkan nörolojik bir bozukluktur. Beynin normal de çalışması ile elektriğin aşırı kontrolsüz yayılımı sonucu oluşur ve geçici bilinç kayına neden olur. Deşarjların ortaya çıktığı bölge neresi ise o bölgenin görevine dair belirtiler ortaya çıkar.

Devamını Oku
Beyin ve Omurilik Tümörleri ve İltihaplanmaları

Beyin ve Omurilik Tümörleri ve İltihaplanmaları

Beyin ve omurilik tümörleri beyin veya omurilikte kontrolden çıkmış anormal hücrelerin kitleleridir. Vücudun neredeyse herhangi bir bölgesindeki hücreler kansere dönüşebilir ve vücudun diğer alanlarına yayılabilir.

Devamını Oku
ekol hastanesi whatsapp HEMEN ARA
ekol hastanesi whatsapp WHATSAPP