Kadın Hastalıklarında Da Vinci Robotik Cerrahi Konforu

posta

27 Ekim 2023

milliyet

22 Ekim 2023

hurriyet

28 Ekim 2023

yeniasir

27 Ekim 2023

Kadın Hastalıklarında Da Vinci Robotik Cerrahi Konforu

Ekol Sağlık Grubu Sada Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Egemen Ertaş Da Vinci Robotik Cerrahinin Kadın Hastalıkları alanındaki cerrahi operasyonlarda da başarı ile kullanıldığını söyledi.

Da Vinci Robotik cerrahinin, laparoskopik kapalı ameliyatların en ileri yeni adımı ve üst seviyesi olduğunu belirten Doç. Dr. Egemen Ertaş, “Cerrahın hareketlerini hassas bir şekilde kontrol etmek için robotik teknolojiyi kullanan bir minimal invaziv cerrahi prosedürdür. Hem hastalara hem de cerraha sayısız faydalar ve kolaylıklar sağlamaktadır” dedi.

Kadın Hastalıkları Alanında Da Vinci Robotik Cerrahi

Kadın hastalıkları alanında Da Vinci Robotik Cerrahinin  hasta ve hekim açısından büyük konfor sağladığını belirten Doç. Dr. Egemen Ertaş, “ Rahim alınması (histerektomi), rahim koruyucu myom ameliyatları (myomektomi), derin yerleşimli endometriozis ve endometrioma (çikolata kisti) çıkarılması, yumurtalık kisti ameliyatları, rahim sarkması cerrahileri, idrar kaçırma cerrahisi ve rahim kanseri ameliyatları Da Vinci robotik cerrahi ile yapılmaktadır” dedi.

Sağlam Dikiş İmkanı

Da Vinci Robotik myomektomi cerrahisinin, daha sağlam dikiş atma üstünlüğü ile klasik laparoskopik cerrahinin önüne geçtiğini kaydeden Doç. Dr. Ertaş, “Myom çıkarılan rahim alanlarına sağlam dikiş atılarak onarılması, cerrahi sonrası hamilelik dönemini etkilememesi ve gebeliğin ilerleyen haftalarında rahim yırtığı oluşmaması için çok önemlidir. Da Vinci Robotik cerrahi üç boyutlu görüntü ve robot kollarının el bilek hareketlerini yapabilmesi nedeni ile aynı açık ameliyatlarda olduğu gibi sağlam dikiş atma imkanı sağlar” diye konuştu.

3 Boyutlu Görüntü

Da Vinci Robotik cerrahinin çok üst seviye üç boyutlu görüntü imkanı verdiğini belirten Doç. Dr. Egemen Ertaş, “ Da Vinci Robotik Cerrahi çok fazla hareket kabiliyetine sahip robotik kollar sayesinde; yapışıklığı fazla, myomlu büyük rahimli zor histerektomi vakalarında, rahim sarkması ameliyatlarında ve çevre dokulara çok yapışık ileri evre endometriozis olgularının cerrahi tedavisinde de ön plana çıkmaktadır. Floresans görüntü yeteneği pinpoint teknolojisi ile özellikle rahim kanseri olgularında sentinal lenf nodunun belirlenip tespit edilmesinde ve boyanan alanın çıkarılmasında Da Vinci robotik cerrahi ön plana çıkmaktadır. Geniş çerçeveden Da Vinci robotik cerrahiye bakıldığında, tüm dünyada ve ülkemizde robotik teknoloji ile ameliyat olup tedavi olan hasta sayısı hızla artmaktadır” şeklinde konuştu.

ekol hastanesi whatsapp HEMEN ARA
ekol hastanesi whatsapp WHATSAPP