Da Vinci Robotik Cerrahi Riskleri Yok Ediyor

yeniasir

17 Ekim 2023

Da Vinci Robotik Cerrahi Riskleri Yok Ediyor

Ekol Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Opr. Dr. Mehmet Baz küçük kesilerle ameliyat imkanı sunan ve üroloji, kadın hastalıkları, genel cerrahi, kulak burun boğaz cerrahileri başta olmak üzere birçok alanda kullanılabilen robotik cerrahi teknolojisini Ekol Hastanesi bünyesinde hastalarının hizmetine sunduklarını söyledi.

Da Vinci Robotik cerrahi ile yapılan ameliyatların hastanede daha az kalış süresi başta olmak üzere hastalara bir çok kolaylık sağladığını belirten Opr. Dr. Mehmet Baz, “ Ekol Hastanesi olarak her geçen gün hastalarımıza nasıl daha iyi hizmet verebiliriz düşüncesindeyiz. Bu anlamda hem hastalarımıza hem hekimlerimize cerrahi operasyonlarda büyük kolaylık sağlayacak olan robotik cerrahiyi hastanemize getirerek kullanıma sunmaktan dolayı mutluyuz” diye konuştu.

PROSTAT KANSERİNDE ETKİLİ

Ekol Hastanesi Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Adnan Şimşir ise, prostat kanseriyle karşılaşılma oranının her geçen gün sıklığı artan bir kanser türü olduğunu belirterek erkekler arasında bazı kaynaklara göre artık birinci sırada görülen prostat kanseri tedavisinde de kullanılan Da Vinci Robotik Cerrahi’nin hem hastalara hem de hekimlere büyük kolaylıklar sağladığını söyledi. Da Vinci Robotik Cerrahinin başta üroloji alanında da birçok ameliyatta başarı ile kullanılabildiğini kaydeden Prof. Dr. Adnan Şimşir, Da Vinci Robotik Cerrahi’nin üroloji uzmanlarına en çok fayda sağladığı ameliyatlardan birisinin de prostat, kanser ameliyatları olduğunu kaydetti.

3 AYLIK SÜREYİ KISALTIYOR

 Prof. Dr. Şimşir, “İlk unsur, ameliyattan sonra kanserli hücre bırakılmaması. Ulaşılması çok zor olan bir yerde bulunan prostata Da Vinci Robotik Cerrahi ile daha kolay ulaşılabiliyor ve prostatın bir bütün olarak çıkarılmasına olanak sağlıyor” dedi. İkinci unsurun idrar kaçırma durumunun yaşanmaması gerektiğini belirten Prof. Dr. Şimşir, “Prostat kanser ameliyatlarından sonra hastaların bir kısmında idrar kaçırma ilgili problemler yaşanabiliyor. Açık cerrahiden sonra idrar kaçırma üç ay kadar devam etse de Da Vinci Robotik Cerrahide bu süre çok daha az oluyor” dedi.

 AÇIK CERRAHİYE GÖRE SAĞLIKLI

 Bir diğer unsurun ise, cinsel hayatın etkilenmemesi olduğunu belirten Prof. Dr. Şimşir, “Sağlıklı bir erkekte eğer ereksiyon problemleri yoksa cinsel hayatın ömür boyu devam etmesi beklenir. Ancak prostat kanseri cerrahisinden cinsel hayatta bir takım sorunlar yaşanabilir. Çünkü cinsel birleşme sırasındaki sertleşmeyi prostatın, dış kapsüle yapışık geçen sinirler sağlar ve bunlar gözle görülebilecek sinirler değildir. Dolayısıyla ameliyat sırasında bunların korunması Da Vinci Robotik Cerrahide açık cerraha göre daha sağlıklı oluyor” ifadelerini kullandı.

ekol hastanesi whatsapp HEMEN ARA
ekol hastanesi whatsapp WHATSAPP