ÇOCUKLARDA İDRAR YOLU ENFEKSİYONU

ÇOCUKLARDA İDRAR YOLU ENFEKSİYONU


Çocuklarda en sık görülen hastalıklardan bir tanesi de idrar yolları enfeksiyonlarıdır. Böbrekler yeni gelişmekte oldukları için özellikle küçük yaştaki çocuklarda idrar yolları enfeksiyonları tehlikeli olabilmektedir. Bu nedenle ailelerin çocuklarının yaşadığı rahatsızlığa önem göstermeleri gerekmektedir. 
 
İdrar yolları enfeksiyonları nedir?
 
Idrar yolu enfeksiyonunu, alt idrar yolu enfeksiyonları ve üst idrar yolu enfeksiyonları diye ikiye ayırabiliriz. Idrar yollarının enfeksiyon taşıması ile ortaya çıkar ve belirtilertileri baş gösterir. Alt idrar yolunda daha sık görülür ve mesane ve üretra adını verdiğimiz idrar yolunu etkiler. Halk arasında sıklıkla duyduğumuz sistit rahatsızlığına yol açan idrar yolları enfeksiyonları tedavi edilmelidir. İdrar yolu enfeksiyonları, üst idrar yollarında daha az görülmekle beraber daha tehlikelidir. Böbrekler ve üreter adı verilen kanalda gerçekleşen enfeksiyonlar, detaylı bir muayene ile tedavi edilmelidir. 
 
Çocuklarda idrar yolları enfeksiyonları belirtileri 
 
  • Üst solunum yolları rahatsızlıklarından sonra çocuklarda en sık görülen hastalıklardan bir tanesi idrar yolları enfeksiyonudur. Yaşı büyük olan çocuklarda belirtileri gözlemlemek daha kolaydır. İşte çocuklarda görülen idrar yolu enfeksiyonu belirtileri:  
  • Karın ağrısı
  • İdrar yaparken yanma
  • Sık idrar çıkma
  • Kusma
  • Ateş
  • Yeme isteğinde azalma
  • Titreme
  • İshal 
Tüm bu belirtilerle beraber, idrarda kötü koku ve idrarın renk değişimi de görülebilen semptomlar arasındadır. Tuvalet eğitimini almış çocuklar,üst solunum yolu rahatsızlığı yaşıyorlarsa eğer, idrar kaçırma gibi durumlar görülebilir. Bebeklerde üst solunum yolları rahatsızlığını anlamasisedaha zordur. Eğer bebeğin ateşi varsa, üst solunum yolları olabileceği doktoru tarafından değerlendirilir. 
 
Kız çocuklarında erkek çocuklarına oranla daha fazla idrar yolları enfeksiyonu görülmektedir. Bunun sebebi ise, bakterilerin mesaneye doğru ilerlemesi ve kız çocuklarında bu mesafenin erkek çocuklarına oranla daha kısa olmasıdır. Bu durum bakterilerin mesaneye daha kolay ulaşmasına neden olur. Erkek çocuklarında ise sünnet derisi etrafında bakteriler toplanmaktadır. Bu durumda idrar yolları enfeksiyonunu artırmaktadır. SÜnnet olan erkek çocuklarının sünnet olmayan erkek çocuklarına oranla daha fazla idrar yolları enfeksiyonu geçirdiği düşünülmektedir. 

Detaylı bilgi ve randevu için biz sizi arayalım.


Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
Kapat
HEMEN ARA