Boyun Fıtığında Cerrahi Tedavi Yaşamı Kolaylaştırıyor

posta

28 Kasım 2023

milliyet

26 Kasım 2023

hurriyet

26 Kasım 2023

yeniasir

29 Kasım 2023

Boyun Fıtığında Cerrahi Tedavi Yaşamı Kolaylaştırıyor

Ekol Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Mahmut Necdet Palaz özellikle masa başında hareketsiz uzun saatler geçirenlerde daha çok görülen boyun fıtığı hakkında bilgiler verdi, tedavi yöntemlerini anlattı.

Boyundaki yedi adet omurga arasında bulunan disk yapısının zamanla ve travma sonucunda su içeriğini kaybederek sertleştiğini ve amortisör görevini yerine getiremediğini belirten Opr. Dr. Mahmut Necdet Palaz  “Diskteki bozulma devam ederken çevresinde bulunan güçlü bağ dokusu yer yer zayıflar ve yırtılır. Bu yırtıklar arasından taşan diskin merkez yapısının sinir dokusu üzerine yaptığı baskı ile boyun fıtığı olarak adlandırılan hastalık ortaya çıkar” dedi.

Boyun Fıtığı Nedenleri

Ağır, zorlayıcı, tekrarlayan hareketler ve ağır kaldırmanın boyun fıtığı nedenleri arasında gösterildiğini söyleyen Opr. Dr. Mahmut Necdet Palaz , “Artan kilo ise kişiler için boyun fıtığı oluşumunu kolaylaştırır. Masa başında hareketsiz uzun saatler geçirenlerde oluşan omurga şekil bozuklukları da kolaylaştırıcı nedenlerdendir. Başımızı öne eğerek masa başında çalışanlarda veya el işi yapanlarda bu gruptadır. Ailesinde boyun fıtığı görülenlerde görülme sıklığı bir miktar daha fazladır. Masa başında, bilgisayar karşısında uzun saatler geçiriyor, spor yapmıyor ve kaslarınız zayıfsa “Boyun Fıtığı” için risk grubundasınız” dedi.

Boyun Fıtığı Belirtileri

İlk belirtilerin boyun ağrısı olarak ortaya çıktığını söyleyen Ekol Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Mahmut Necdet Palaz , “Ancak boyun ağrısının tek nedeni boyun fıtığı değildir. Hastanın sırtına kürek kemiğine ve koluna yayılan ağrı olur, etkilenen bölgeye bağlı olarak el parmaklarına kadar ağrı ve his kaybı görülebilir. Kolunda elektriklenme, güç kaybı, el ve kol hareketlerinde güç kaybı olabilir. İlerlemiş tedavi edilmeyen fıtıklarda bacaklarınızda güç kaybı ve yürüme güçlüğü ile birlikte idrar kaçırma görülebilir” diye konuştu.

Boyun Fıtığında Tanı

Yapılacak muayene sonrası boyun bölgesi omurgası için MR veya bilgisayarlı tomografi tetkiki yapıldığını söyleyen Opr. Dr. Mahmut Necdet Palaz, “Gerekli durumlarda elektromyelografi tetkiki yapılabilir. MR ve BT tetkikleri, boyun fıtığı için tanı koydurucu bulgular verecektir” şeklinde konuştu.

Boyun Fıtığında Operasyon

Cerrahi olmayan tedaviden fayda görmeyen veya el ve kollarında güçsüzlük olan hastalara yapılacak tedavinin cerrahi olduğunu söyleyen Opr. Dr. Mahmut Necdet Palaz, “Bu operasyonda amaç sinir basısına neden olan fıtığın çıkarılmasıdır. Bunun içinde fıtığın yeri ve hastaya göre değişen operasyon yöntemlerinden biri tercih edilir. Boyun ön kısmından ve boyun arkasından olmak üzere iki çeşit operasyon giriş yeri mevcuttur. Cerrahi için önem taşıyan nokta yapılacak cerrahi için geç kalınmadan karar verilmesidir.”

ekol hastanesi whatsapp HEMEN ARA
ekol hastanesi whatsapp WHATSAPP